Sposoby na zatokowy ból głowy

0
1932

W ostatnich latach przybywa coraz to więcej osób walczących z przewlekłą infekcją górnych dróg oddechowych, która przede wszystkim polega na na zajęciu zatok czołowych lub nosowych. Istnieje wiele sposobów na walkę z chorymi zatokami, które są mniej lub bardziej skuteczne– zależnie od przyczyny choroby. Jak nie dać się chorobie i znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie problemu?

Metody farmakologiczne 

Na rynku jest wiele preparatów udrożniających zatkany nos. Mogą one działać rozkurczowo i przeciwbólowo. Istnieją w formie sprayu, lub żelu do nosa, oraz w tabletkach. Z pozoru wydają się być skutecznym rozwiązaniem, jednak nie na dłuższą metę. Szczególnie niebezpieczne bywają preparaty stosowane bezpośrednio do nosa, gdyż potrafią bardzo poważnie „uzależnić” błonę śluzową od działania chlorowodorku pseudoefedryny, która ma także działanie pobudzające. Przez chwilę pacjent czuje ulgę, ale tak naprawdę nie jest niwelowane źródło choroby, a maskowane są jej objawy. 

Domowe sposoby 

Kondycję chorego nosa można podreperować samodzielnie w domu. Jednym z domowych sposobów na walkę z zatokowym bólem głowy jest, nieszczególnie dobrze pachnące, połączenie czosnku i cebuli. Najlepszą opcją jest wdychanie oparów z rozciętych warzyw. Gdy dojdzie do drażnienia i łzawienia należy przestać ją stosować. Gdy już jesteśmy przy technikach wziewnych, zapach kminku też może okazać się pomocny. Herbata z imbirem lub cynamonem zadziała rozgrzewająco i tym samym rozluźniająco dla zatkanego nosa.

Sól morska – bezpiecznie i skutecznie 

Kolejnym pomysłem są sole mineralne, które pomogą uporać się z infekcją górnych dróg oddechowych. Są to produkty „dostosowane do nosów” z różnymi problemami, które można stosować niezależnie od wieku. Pomagają pozbyć się uciążliwej wydzieliny z nosa, oczyszczają śluzówkę z mikroorganizmów powodujących chorobę, alergenów i zanieczyszczeń.  Dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu oddychanie jest dużo łatwiejsze, śluzówka nie jest przesuszona. Zaletą soli morskiej jest możliwość stosowania jej profilaktycznie. Aby się przed infekcją zabezpieczyć, należy zaopatrzyć się w ten preparat, już w momencie wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia.

Sól morska świetnie sprawdzi się w przypadku osób regularnie przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz samochodach, a także w przypadku osób świadomie dbających o dobry stan swojego organizmu.  Warto wybrać taki preparat jak np. Disnemar, który posiada wygodny aplikator, który rozpyla łagodną chmurkę soli. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]