Okres jesienno-zimowy jest wymagający dla skóry. Niska temperatura, suche powietrze i wiatr to czynniki, które często wywołują podrażnienia, a także sprawiają, że cera staje się przesuszona. Aby zachować skórę w dobrej kondycji i uniknąć problemów dermatologicznych warto stosować się do kilku podstawowych zasad zimowej pielęgnacji.
Jak dbać o nawilżenie?
Nawilżenie skóry to podstawa przez 365 dni w roku. Jednak zimą ma szczególne znaczenie. Jakie zasady w tej kwestii są najważniejsze?
- Regularność – bez względu na wybrane kosmetyki, skórę należy nawilżać regularnie. Stosowanie produktów pielęgnacyjnych jedynie okazjonalnie, nie przyniesie żadnych efektów.
- Delikatne żele do mycia – oczyszczając skórę warto pamiętać o tym, aby nie naruszać bariery lipidowej. Dlatego produkty powinny być jak najdelikatniejsze.
- Dopasowanie do rodzaju skóry – kremy, żele i toniki powinny być dobrane pod kątem specyfiki danego typu cery.
- Nawilżacz powietrza – w domu, warto zimą umieścić nawilżacze powietrza. Dzięki nim skóra jest mniej narażona na wysuszenie.
Skóra, która jest odpowiednio nawilżona, powinna być też chroniona przed podrażnieniami na inne sposoby. Ważne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do regeneracji – w tej kwestii kluczowe jest dbanie o głęboki sen, na komfortowym materacu. Duże znaczenie ma tu poduszka, którą należy ubrać w poszewkę z delikatnego materiału, który nie będzie potęgował ewentualnych problemów dermatologicznych.
SPF – czy jest potrzebny zimą?
Kremy SPF powinny być stosowane przez 365 dni w roku. Promieniowanie UV dociera do skóry bez względu na porę roku. Rezygnacja ze stosowania produktów przeciwsłonecznych zimą przyspiesza proces starzenia się skóry i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Szczególnie istotne jest dbanie o regularne nakładanie kremu z filtrem w dni, w które na ziemi leży śnieg. Odbija on bowiem promieniowanie UV, którego większe ilości docierają do cery. Systematyczne stosowanie produktów z SPF-em opóźnia pojawianie się zmarszczek czy plam starczych.
Nawodnienie – podstawa zdrowej skóry
Zima to czas, w którym niektóre osoby mają tendencję do picia zbyt małych ilości wody. Aby zachować wilgoć skóry, należy dbać o ten aspekt funkcjonowania! Cera podczas chłodnych dni jest nadmiernie narażona na przesuszenia. Aby nie łuszczyła się i nie była ziemista, codziennie należy dostarczać ciału minimum 1,5 litra wody!
Nawodnienie organizmu zapobiega zmarszczkom i nadaje cerze jędrności. Wspomaga też procesy naprawcze, wspierając regenerację i ułatwiając odbudowywanie się uszkodzonych komórek. Dostarczanie organizmowi wystarczających ilości wody pozwala na zapobieganie traceniu przez skórę elastyczności.
Chłodne dni są dla skóry bardzo wymagające. Należy podczas nich przywiązywać jak największą uwagę do pielęgnacji – w szczególności do nawilżenia. Najważniejsze produkty w zimowej kosmetyczce to żel i krem nawilżający oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Artykuł sponsorowany.