Gotowanie w parze

Sposób przyrządzania posiłków jest równie ważny w kwestii naszego zdrowia co konkretna żywność, jaką wybieramy. Jemy warzywa, owoce, chude mięso, ryby, pijemy soki warzywne oraz owocowe i nie zapominamy o ciemnym pieczywie. Jak jednak przygotowujemy nasze dania obiadowe czy też kolacje na ciepło.

Jeśli smażymy, to bez wątpienia robimy źle. W ten sposób ryzykujemy poważnymi chorobami serca, miażdżycą czy otyłością. Sprawdźmy, dlaczego warto gotować na parze, ale też dowiedzmy się, jak obróbka cieplna wpływa na nasze zdrowie.

Jakie kucharzenie – takie zdrowie

Udowodnione zostało, że obróbka cieplna niszczy aż 50% aminokwasów w białkach, które znajdują się w naszym pożywieniu. To wystarczająco dużo, aby zastanowić się nad przyrządzaniem dań w sposób, który będzie w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia, ale też taki, dzięki któremu rzeczywiście będziemy mogli korzystać ze składników odżywczych. %0-80% witamin i minerałów jest niszczonych w czasie smażenia, duszenia, pieczenia, a nawet gotowania. Co więcej, pestycydy mogą rozkładać się na toksyczne związki. Co robić? Najlepiej gotować na parze?

Dlaczego gotowanie na parze?

Gotując na parze, gotowane produkty zachowują składniki odżywcze. To wystarczająco ważny argumenty, który przemawia za zakupem profesjonalnego parowaru. W ten sposób przygotujemy nie tylko smaczne i nadal zdrowe warzywa, ale też mięso, które będzie soczyste i nieprzesiąknięte tłuszczem.

Gotowanie w parze

Podczas smażenia produkty przestają dostarczać nam składników odżywczych, ponieważ giną one w czasie tej obróbki cieplnej. Co więcej, warzywa gotowane na parze zachowują naturalną barwę, a co za tym idzie, pięknie prezentują się na talerzu.

Jak powinno gotować się na parze?

Nawet bez profesjonalnego parowaru możemy gotować na parze. Jest to wówczas nieco trudniejsze, ale oczywiście możliwe. W tym celu należy zakupić specjalny koszyczek do gotowania na parze, który umieszcza się wewnątrz garnka. Garnek do gotowania na parze powinien mieć grube dno. Jak przyprawiać warzywa i mięso w ramach tej korzystnej obróbki cieplnej? Na dno garnka wlewamy niewielką ilość wody o dodajemy do niej ulubionych ziół. Podczas gotowania warzywa oraz mięso przesiąkną niepowtarzalnym ich aromatem.

Atuty gotowania na parze

Oprócz tego, że gotowanie na parze zapewnia nam żywność przygotowaną w zdrowy sposób, nie można zapominać o jego kolejnych atutach. Do niewątpliwie najważniejszych należy fakt, że produkty nie tracą w ten sposób składników odżywczych. To jednak nie koniec. Dania przygotowywane na parze są lekkostrawne. Idealnie nadają się dla osób, które dbają o szczupłą sylwetkę, jaki dla tych, którzy się odchudzają. Niska zawartość tłuszczu to kolejny duży plus. Poza tym potrawy przyrządzane w parowy sposób gotują się znacznie szybciej. Dlaczego? Ponieważ temperatura sięga tutaj nawet 120 stopni C, a nie jak w przypadku wody 100 stopni C.

Najzdrowszy sposób przyrządzania jedzenia

Wiemy już, dlaczego warto gotować na parze. Teraz sprawdźmy, co w ten sposób przyrządzimy w swoich domach w trosce o własne i zdrowie całej rodziny. Na parze można gotować więc wszelkie warzywa liściaste. Świetnym przykładem jest szpinak. W parowarze lub w garnku ze specjalnym koszyczkiem ugotujemy kalafiora, brokuły, ryż, ryby i mięso. W ten sposób przyrządzimy naprawdę wiele gatunków mięsa. Co więcej, tego typu gotowanie zapewni nam lekkostrawne posiłki, po których nie odczujemy żadnych wzdęć czy innych dolegliwości jelitowych. Wyrazisty smak produktów gotowanych na parze to szczególna zaleta, dzięki której ta obróbka cieplna zyskuje coraz więcej zwolenników.

Gotowanie na parze – podsumowanie

W trosce o własne zdrowie warto przyjrzeć się nie tylko temu, co jemy, ale jak przygotowujemy posiłki. Smażenie to jedna z tych niepolecanych sposobów. Jeżeli chcemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia, najlepiej zdecydować się na gotowanie na parze. Para wodna doskonale przyrządza produkty, na jakie mamy ochotę. Co więcej, w ten sposób zapewnimy sobie szczupłą sylwetkę, a jednocześnie zawsze dobre samopoczucie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]