Dermokosmetyki, zwane również kosmetykami aptecznymi lub białymi kosmetykami, to grupa specjalistycznych produktów do pielęgnacji skóry dostępna do niedawna wyłącznie w aptekach stacjonarnych, a od jakiegoś czasu również w aptekach internetowych jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k499-Dermokosmetyki. W momencie gdy dermokosmetyki znalazły się w ofercie asortymentowej większości z nich, a tym samym stały się dostępne dla coraz liczniejszego grona odbiorców, od razu wzbudziły spore kontrowersje. W głównej mierze wątpliwości te wynikały z braku znajomości powyższego zagadnienia, a dokładniej, z niewystarczającej wiedzy odnośnie metod i skuteczności ich działania oraz roli, jaką pełnią w całym przebiegu leczenia dermatologicznego.
Dermokosmetyki- dla kogo?
Z biegiem lat podejście do tematu dermokosmetyków diametralnie się zmieniło, czego dowodem jest fakt, że wiele z nas na co dzień korzysta z ich dobrodziejstwa. Obecnie preparaty te stanowią bowiem najlepszą odpowiedź na takie problemy skórne jak trądzik (pospolity, różowaty), przebarwienia, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema. Pomimo iż preparaty te dedykowane są zwłaszcza cerze wrażliwej (alergicznej, atopowej, przesuszonej, odwodnionej), z różnego rodzaju problemami (dysfunkcjami skóry), coraz częściej sięgają po nie osoby ze zdrową skórą, które chcą mieć pewność, że w kosmetyku jaki codziennie stosują wyeliminowane zostały wszelkie substancje drażniące, szkodliwe dla naszego zdrowia. Co więcej, dermokosmetyki mogą być stosowane do pielęgnacji delikatnej i wymagającej skóry niemowląt i małych dzieci, a także dedykowane kobietom w ciąży i pacjentom po przebytej radioterapii. Są one ponadto doskonałymi środkami przygotowującymi skórę do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jak zatem możemy zaobserwować, istnieje wiele przesłanek za tym, żeby chociaż na próbę sięgnąć po jeden z nich, taki, który najbardziej odpowiada potrzebom naszej skóry.
Bezpieczeństwo dermokosmetyków
Dermokosmetyki obejmują swoim zasięgiem zarówno produkty do pielęgnacji twarzy i ciała, jak i do pielęgnacji włosów (w tym skóry głowy). Są uznawane za bezpieczniejsze od swoich drogeryjnych odpowiedników, ich wytwórca sprawuje bowiem ścisłą kontrolę nad każdym etapem procesu produkcji. Do stworzenia dermokosmetyków (tych zagranicznych i tych rodzimych) wykorzystuje się składniki najwyższej jakości. Preparaty te bazują w głównej mierze na słynnej ze swoich właściwości zdrowotnych wodzie termalnej, obfitującej w szereg pierwiastków chemicznych i substancji mineralnych o zbawiennym wpływie na kondycję i wygląd naszej skóry (należą do nich m.in. selen, żelazo, mangan i cynk). Woda termalna łagodzi podrażnienia i przynosi natychmiastowe uczucie ukojenia i komfortu.
Dermokosmetyki wytwarzane są w warunkach sterylnych, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że proces produkcji kosmetyków aptecznych przypomina proces tworzenia leków. Preparaty te powstają pod kontrolą i przy współpracy dermatologów, kosmetologów i chemików. Od kosmetyków drogeryjnych dermokosmetyki różnią się głównie składem (dermokosmetyki w swoim składzie zawierają więcej składników bioaktywnych niż zwykłe kosmetyki, natomiast bardzo niewielką ilość konserwantów). Mają one właściwości hipoalergiczne, więc nie wywołują reakcji alergicznych – ich formuła została tak opracowana, aby zminimalizować ryzyko powstawania alergii. Są one na ogół bezbarwne i wolne od substancji mogących wywołać uczulenia i podrażnienia, np. środków zapachowych.
Grupy dermokosmetyków
Do dermokosmetyków używanych najczęściej i najchętniej zaliczamy w pierwszej kolejności kremy nawilżające. Jeżeli nie mamy do czynienia z większymi problemami skórnymi, a jedynym naszym zmartwieniem jest ziemistość cery (czyli nasza cera wygląda na zmęczoną), spokojnie możemy po niego sięgnąć, niezależnie od wieku. Jest to typowy krem pielęgnacyjny przeznaczony do codziennej, uniwersalnej pielęgnacji skóry wrażliwej, odczuwającej dyskomfort, z widocznymi oznakami zmęczenia i odwodnienia. Zawarta w kosmetyku woda termalna, w połączeniu z kwasem hialuronowym, ukierunkowana jest na długotrwałe nawilżenie, w konsekwencji czego krem przywraca skórze jej naturalny blask. Nawilżona skóra odzyskuje z kolei świeży i promienny wygląd, jest gładka i miękka w dotyku. Preparat taki wykazuje ponadto działanie kojąco-wzmacniające, co jest podstawą codziennej pielęgnacji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza skóra staje się przesuszona w wyniku przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach.
Jeżeli natomiast zależy nam na pielęgnacji stricte przeciwzmarszczkowej (głębokie zmarszczki, utrata jędrności, opadające rysy, zmiana owalu twarzy), tutaj również dermokosmetyki przyjdą nam z pomocą. Większość kremów dedykowanych właśnie skórze dojrzałej stanowi profesjonalną, zaawansowaną technologicznie pielęgnację pomagającą zwalczać pierwsze i następne oznaki starzenia. Formuła takiego kremu powstaje w oparciu o aktywny kompleks składników odżywczych, który koryguje i wygładza nasze zmarszczki oraz zapewnia odpowiedni poziom gęstości skóry. Skład kosmetyków przeciwzmarszczkowych często opiera się na optymalnym stężeniu czystej witaminy C, która jest uznana za skuteczny środek w walce z oznakami starzenia się skóry. Stymuluje ona tworzenie się włókien kolagenowych dla wypełnienia głębokich zmarszczek i ujędrnienia skóry.
Oddzielną grupę dermokosmetyków stanowią preparaty przyspieszające regenerację skóry, przeznaczone do podrażnionej i popękanej skóry niemowląt, dzieci i dorosłych spowodowanej nadmierną suchością, a także poddanej drobnym zabiegom dermatologicznym, np. peelingom mechanicznym i chemicznym czy mikrodermabrazji. Ich działanie opiera się na nawilżaniu oraz łagodzeniu uczucia swędzenia i ściągnięcia. Stanowią one swoisty opatrunek, regenerując, kojąc i chroniąc przed powstawaniem dalszych uszkodzeń.
Wśród kosmetyków aptecznych do pielęgnacji twarzy wyróżniamy również tzw. kremy barierowe – specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry dorosłych, dzieci i niemowląt z problemem nadmiernej suchości, atopowym zapaleniem skóry, skłonnością do alergii lub objawami łuszczycy, zalecane zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzięki formule emulsji „woda w oleju”, krem taki zapewnia lepsze natłuszczenie skóry, w wyniku czego lepiej niż całoroczne emolientowe kremy nawilżające zapobiega utracie wody z naskórka i ogranicza nadwrażliwość komórek skóry na działanie czynników drażniących. Polecany przede wszystkim do pielęgnacji skóry w miejscach szczególnie narażonych na podrażnienia i przesuszenia, Zawierają one w swoim składzie m.in. glicerynę, alantoinę, masło shea, masło kakaowe oraz naturalne oleje (m.in. olej lniany).
Przy temacie dermokosmetyków warto również wspomnieć o preparatach przeciwsłonecznych, gdyż wśród nich znajdują się kremy przeznaczone typowo do pielęgnacji twarzy. Zapewniają one bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz minimalizują powstawanie podrażnień w wyniku ekspozycji skóry na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (niskie i wysokie temperatury, wiatr). Występujący w nim kompleks aktywnych składników gwarantuje skuteczność takiej ochrony, a bezpieczny system filtrów mineralnych odbija i rozprasza promienie słoneczne, blokując przenikanie szkodliwego promieniowania UVA/UVB, a tym samym uszkadzanie DNA komórek skóry. Kremy do twarzy zawierające filtry powinny być stosowane codziennie pod makijaż, a już z całą pewnością w okresach wzmożonej ekspozycji na słońce.
Artykuł sponsorowany.