W sklepach dostępnych jest mnóstwo gadżetów pomocniczych w higienie jamy ustnej. Wciąż jednak podstawową i najważniejszą czynnością w dbaniu o piękne i zdrowe zęby pozostaje szczotkowanie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się elektryczne szczoteczki do zębów. Reklamy obiecują szybkie i dokładne oczyszczenie każdej powierzchni jamy ustnej, a także stomatolodzy coraz częściej polecają je swoim pacjentom. Czy rzeczywiście czyszczą one zęby lepiej niż tradycyjne szczoteczki?
Elektryczna czy manualna- którą szczoteczkę wybrać?
Zwykłe szczoteczki do zębów występują w wielu, niekiedy bardzo dziwnych, wariantach. Tak naprawdę najskuteczniejsze są te najprostsze, o równo przyciętym włosiu i bez gumowych włókien czy wystających wypustek. Taką szczoteczką można bardzo dobrze domyć zęby, należy jednak używać specjalnej metody i poświęcić na tę czynność przynajmniej 4 minuty (wg najnowszych wytycznych Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS). Nie każdy ma na tyle motywacji i czasu w ciągu dnia. Dlatego powstały szczoteczki elektryczne, pierwotnie dedykowane dzieciom i osobom niepełnosprawnym, ale świetnie sprawdzające się u każdego.
Technika mycia zębów takim urządzeniem polega na przyłożeniu go do każdej powierzchni po kolei i przytrzymaniu chwilę. Dzięki temu unika się najczęstszego błędu wśród pacjentów, czyli zbyt mocnego przyciskania oraz omijania niektórych miejsc przy wykonywaniu chaotycznych ruchów. Zadowalający poziom czystości uzyskuje się po około dwóch minutach czyszczenia, czyli o połowę szybciej niż przy tradycyjnych metodach. Dzięki dostępności wielu modeli i rozmiarów główek można wybrać coś idealnego zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej.
Jaki model będzie najlepszy dla mnie?
Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne to zazwyczaj te najtańsze, co wcale nie oznacza, że są gorsze od droższych. Doskonale spełniają one swoje zadanie- wykonując ruchy rotacyjne odczepiają płytkę bakteryjną i resztki pożywienia od szkliwa, pozostawiając czystą powierzchnię, do której mogą dotrzeć składniki mineralne z pasty. Nieco droższe modele posiadają wbudowany czujnik nacisku, świetnie sprawdzający się zwłaszcza na początku przygody z takimi gadżetami, czy timer, sygnalizujący czy czyścimy zęby wystarczająco długo. Na cenę wpływa też długość czasu pracy baterii i ilość wymiennych końcówek dołączonych do zestawu.
Wybierając szczoteczki elektryczne, warto zwrócić uwagę na koszt i dostępność tych elementów, zaleca się bowiem wymianę główek co 2-3 miesiące, bądź po każdej przebytej chorobie. Będzie to jedyne obciążenie finansowe związane z ich eksploatacją.