Chroń swoją twarz przez cały rok! Jaki krem z filtrem SPF do twarzy wybrać

Lato za pasem, a wyjazdy wakacyjne w planach? Nie zapomnij spakować do walizki kremu przeciwsłonecznego, który ochroni skórę przed oparzeniami i szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jaki krem z filtrem SPF warto wybrać?

Promieniowanie UVA

Choć na co dzień, mówiąc o promieniowaniu, raczej uogólniamy temat, promieniowanie UV dzieli się na trzy frakcje: UVA, UVAB i UVC. Promieniowanie UVA stanowi 95% całego promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez słońce. Ma właściwości przenikania przez chmury, szyby i naskórek. Przyspiesza procesy starzenia skóry, niszcząc włókna kolagenowe. W efekcie skóra traci swoją elastyczność i na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Jeszcze poważniejszym problemem są plamy znamionowe, które mają tendencję do przeistaczania się w groźne zmiany nowotworowe. Dlatego należy się przed nim chronić o każdej porze roku i dnia, nie tylko w upalny i słoneczny dzień.

Promieniowanie UVB

Stanowi zaledwie 5% całego promieniowania UV, a jego natężenie w ciągu dnia jest zmienne. Najbardziej silne promieniowanie UVB występuje w letnich miesiącach roku pomiędzy godziną 11.00 a 15.00. Jego skutki na skórze są widoczne w postaci opalenizny, ale też poparzeń słonecznych, gdy przesadzimy z ekspozycją na słońce. Osoby przebywające przez długi czas na słońcu mają obniżoną odporność, co może się przejawiać wystąpieniem infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Dobra informacja jest taka, że osoby przebywające w budynkach nie są narażone na ten typ promieniowania, gdyż nie przenika ono ani przez chmury, ani przez szyby.

UVC z kolei nie wpływa na dobrostan skóry, gdyż jest niwelowane przez warstwę ozonową Ziemi i nie dociera do ludzi.

Filtry – rodzaje

SPF (skrót od Sun Protection Factor) to parametr, który stanowi informację o tym, jaką konkretnie ochronę daje skórze dany kosmetyk przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które dociera do nas w największym stopniu w okresie letnim, choć jest obecne przez okrągły rok. Wskaźnik SPF wskazuje, jak dużo czasu można spędzić w pełnym słońcu do chwili, aż na skórze pojawią się pierwsze oznaki podrażnienia, na przykład w postaci rumienia skóry. Wyróżnia się kosmetyki z SPF 15, 20, 30, 50, 50+. Jeżeli zależy Ci na kompleksowej ochronie skóry, powinieneś wybierać te preparaty, które mają zarówno parametry wskazujące na ochronę przed UVA (wskaźnik PPD), jak i UVB (wskaźnik SPF). Wówczas możesz być pewien kompleksowego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem słońca. Istnieje jeszcze jeden wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania kosmetyku na wakacje. To IPD (Imediate Pigmentation Darkening), określany też czasem jako PPD, czyli parametr określający, z jak dużą ochroną masz do czynienia względem promieniowania UVA. Szeroki wybór produktów do opalania znajdziesz na Portalu DOZ: https://www.doz.pl/apteka/k4374-Do_opalania.

Filtry mineralne

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów mineralnych występujących w kremach do opalania: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ich właściwości polegają na tym, że mikrocząsteczki preparatów odbijają promieniowanie UV. Ich zaletą jest brak interakcji ze skórą, a więc brak podrażnień czy pojawienia się stanów zapalnych. Warto również być świadomym tego, że w mniejszym stopniu przenikają do organizmu niż ma to miejsce w przypadku filtrów organicznych. Natomiast ich wadą, ujawniającą się podczas aplikacji, jest ciężka konsystencja. Krem z filtrem do twarzy oparty na filtrze mineralnym może pozostawić białe plamy na skórze.

Filtry organiczne

Ten rodzaj filtrów charakteryzuje się wchodzeniem w reakcję z ludzką skórą. Specyfika ich działania opiera się na absorpcji promieniowania ultrafioletowego i przekształcaniu go na odczuwalne dla skóry ciepło. Ich wadą jest natomiast przenikanie śladowych ilości w głąb organizmu do tego stopnia, że mogą występować w moczu. Aktualnie na rynku dostępne są preparaty bazujące na bezpiecznych składnikach, takich jak Tinosorb S i M, Mexyrol SX i XL oraz Uvinul A Plus.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]