Najczęstszym objawem OBS (obturacyjnego bezdechu sennego) jest głośne, uciążliwe chrapanie i to w celu leczenia chrapania pacjenci udają się do lekarza. Tymczasem chrapanie, które jest przeplatane przerwami w oddychaniu, skutkuje wstrzymaniem wentylacji płuc na kilkanaście sekund wiele razy w ciągu godziny snu, co prowadzi do chwilowego niedotlenienia organizmu nawet kilkaset razy w przeciągu jednej nocy.
Bezdech senny – jak rozpoznać objawy i jakie wynikają z niego zagrożenia?
Bezdech senny poza obniżeniem komfortu życia i poziomu higieny snu poprzez niedotlenienie organizmu, skutkujące ciągłym odczuwaniem zmęczenia, może prowadzić do poważniejszych powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu pacjenta chorego na tę dolegliwość. Obturacyjny bezdech senny może zwiększyć ryzyko powstania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych oraz przyczynić się do udaru mózgu lub zawału serca.
Bezdech senny jest nietypową dolegliwością, ponieważ przejawia się inaczej w nocy, a inaczej w ciągu dnia. Do charakterystycznych objawów nocnych należą poza wspomnianym wcześniej nieregularnym chrapaniem i przerwami w oddychaniu także nagłe wybudzenia i problemy z ponownym zaśnięciem, nadmierna potliwość oraz zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy. Wszystkie te nieprzyjemności przekładają się na niespokojny, wielokrotnie przerywany sen. W ciągu dnia natomiast nieprzespana noc odbija się na samopoczuciu skutkując nadmierną drażliwością, kłopotami z koncentracją, ciągłym uczuciem niewyspania oraz porannymi bólami głowy i nadzwyczaj dużą suchością w ustach po przebudzeniu.
Jak leczyć bezdech senny? – Diagnostyka oraz leczenie chrapania i OBS
Aby leczyć obturacyjny bezdech senny, najpierw należy go prawidłowo zdiagnozować. Pomocna w tym może być polisomnografia, czyli prościej badanie snu, które ma na celu wykrycie zaburzeń snu. Polisomnografia polega na całonocnej (przynajmniej sześciogodzinnej) obserwacji pacjenta w szpitalu lub innej placówce medycznej i poddaniu go serii badań przeprowadzonych za pomocą elektrod: elektroencefalografii, elektrokardiografii, elektrookulografii oraz elektromiografii. Pacjent jest również monitorowany mikrofonem, czujnikiem temperatury, czujnikiem ruchów kończyn, czujnikiem przepływu powietrza, czujnikiem położenia ciała, pulsykometrem oraz pasami oddechowymi. Można również zdecydować się na mniej dokładną, wykonywaną w domu poligrafię snu, której wyniki również zazwyczaj są wystarczającą podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Po zdiagnozowaniu bezdechu sennego można podjąć leczenie u lekarza pulmonologa. Pulmonologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami układu oddechowego. Jako że bezdech senny i chrapanie są bezpośrednim efektem problemów ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe w wyniku nadmiernego ich zwężenia, lekarz pulmonolog może dobrać najodpowiedniejszą z kilku możliwości leczenia. Za najskuteczniejszą metodę leczenia bezdechu sennego uważane jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, co utrzymuje drogi oddechowe otwarte i zapobiega bezdechowi. Terapia ta przeprowadzana jest aparatami CPAP (protezami powietrznymi) – w jej trakcie konieczne jest noszenie maski, która podaje powietrze pod ciśnieniem z urządzenia dozującego je przez rurkę. Pomocne przy leczeniu bezdechu sennego mogą być też: unikanie alkoholu i środków nasennych, rzucenie palenia, spanie na boku, leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, operacje korygujące drożność dróg oddechowych oraz redukcja masy ciała – czasem poprzez operacje bariatryczne. Wyleczenie bezdechu sennego ma wiele pozytywnych efektów: oprócz wyleczenia chrapania poprawia się koncentracja i tolerancja wysiłku fizycznego, zredukowana jest senność dzienna, poprawia się wartość ciśnienia tętniczego i zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz cukrzycy. Zwiększa się też pojemność oddechowa pacjenta.
Odpowiednie leczenie bezdechu sennego znajdziesz na https://medicus.com.pl/