Uzyskanie prawa jazdy poprzedzone musi być kilkoma formalnościami. Na samym początku należy odbyć stosowne badania kierowców w odpowiednim ośrodku, następnie zakłada się profil kierowcy i uzyskuje się numer PKK. Po tym można zapisać się na kurs jazdy oraz na egzamin i rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem samochodu! Szczegółowo o ścieżce formalnej tu: http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/

Badania lekarskie poprzedzają i determinują cały proces formalny ubiegania się o prawo jazdy w Rzeczypospolitej Polskiej. Ich formuła, przebieg i wymagania zostaną omówione poniżej.

Czego się można spodziewać idąc na badania?

Zasadnicze badania lekarskie kierowców nie różnią się specjalnie od badania lekarskiego w przychodni rejonowej. Lekarz na początku wnikliwie rozmawia z badanym i stara się od niego dowiedzieć, czy nie choruje na choroby przewlekłe, czy nie ma problemów z widzeniem, równowagą albo słuchem. Lekarz standardowo zadaje również pytania dotyczące chorób ściśle determinujących zdolność do prowadzenia pojazdów i występujących stosunkowo często w populacji: padaczki i cukrzycy. W niektórych sytuacjach wywiad uzupełniany jest pisemnym oświadczeniem o stanie zdrowia i opiniami lekarzy specjalistów.

Po rozmowie lekarz rozpoczyna badanie przedmiotowe. Składa się na nie ocena ostrości wzroku, rozróżnianie barw oraz inne dodatkowe i podyktowane koniecznością testy. Całość badania kończy się wystawieniem orzeczenia, z którym wybrać się należy do wydziału komunikacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]