koktajl z jarmuzu

Poniżej znajdziesz rewelacyjny przepis na koktajl z jarmużu. Naprawdę warto przyrządzać regularnie ten koktajl, zarówno dla siebie, jak również dla swoich znajomych rodziców, gdyż jest on niezwykle pyszny, jak również bardzo zdrowy.

Koktajl z jarmużu – składniki

  • spora garść jarmużu (ok. 50 g)
  • 1 gruszka
  • 1 banan
  • sok z 1 pomarańczy
  • do podania: płatki migdałowe, suszona żurawina, liść jarmużu.

Koktajl z jarmużem – przygotowanie

1.Jarmuż przelej wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Odłóż na durszlak do odcedzenia. Usuń twarde nerwy z liści i wrzuć do pojemnika blendera.

2.Gruszkę i banana obierz, pokrój na mniejsze kawałki. Z gruszki usuń gniazda nasienne. Owoce dodaj do pojemnika.

3.Dolej sok pomarańczowy i blenduj kilka razy, aby wszystkie składniki dokładnie się zmiksowały. Jeśli koktajl z jarmużu jest za gęsty dodaj więcej soku w razie potrzeby.

4.Na koniec udekoruj koktajl – ułóż żurawinę, płatki migdałowe i liść jarmużu.

koktajle z jarmuzu to moc zdrowia i bomba witamin

Jarmuż – właściwości zdrowotne

Jarmuż, podobnie jak inne warzywa kapustne, jest źródłem sulforafanu – przeciwutleniacza o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Jego systematyczne spożycie zmniejsza ryzyko zachorowań na raka piersi, jelita grubego, prostaty, płuc, pęcherza moczowego i błony śluzowej macicy. Aby wykorzystać właściwości sulforafanu, jarmuż należy spożywać na surowo lub krótko gotować na parze. Dzięki dużej zawartości wapnia (ma go więcej niż mleko) jarmuż zapobiega osteoporozie i jest pomocny w jej leczeniu. Luteina i zeaksantyna zawarte w jarmużu chronią siatkówkę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz przed promieniowaniem UV. Z kolei witamina A, zapobiega kurzej ślepocie. Jarmuż korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy. Wapń i potas biorą udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, witamina C wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, a witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Spożywanie jarmużu zapobiega miażdżycy i wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Zawarty w jarmużu chlorofil wykazuje działanie alkalizujące. Odkwasza organizm, zwalcza infekcje, działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i regenerująco. Jarmuż poprawia również przemianę materii, a zawarty w nim sulforafan niszczy bakterie Helicobacter pylori, odpowiedzialne za wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Jarmuż ze względu na niską kaloryczność powinien być spożywany przez osoby dbające o linię i walczące z nadwagą.

Kto nie powinien jeść jarmużu?

Jarmuż, a co za tym idzie koktajl z jarmużu niestety oprócz wielu cennych składników zawiera również goitrogeny – związki które obniżają stężenie jodu w organizmie, co może prowadzić do przerostu tarczycy. Goitrogeny są niszczone w wysokiej temperaturze (podczas gotowania), ale wówczas tracimy także inne cenne składniki. Osoby mające problemy z tarczycą, powinny unikać spożywania jarmużu. Warzywo to zawiera również szczawiany, które odkładane w drogach moczowych i nerkach, mogą być przyczyną kamicy nerkowej. Z jarmużu, a także z innych warzyw kapustnych, powinny zrezygnować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]