Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Jednym z największych wyzwań stojących przed osobą, która zdecydowała się na leczenie alkoholizmu, jest pozbycie się ze swojego systemu substancji uzależniającej. Pierwsze dni abstynencji są prawdziwą próbą charakteru, ponieważ pojawiają się nieprzyjemne objawy odstawienne, a pacjent odczuwa silny głód alkoholowy. Jednak detoksykacja jest niezbędnym elementem terapii – to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie oczyścić organizm z alkoholu, który wyniszcza nasze narządy oraz wpływa na pracę mózgu. Ile trwa taki detoks i czego można się po nim spodziewać?

Cele oczyszczania organizmu z alkoholu

Detoksykacja jest jedną z technik stosowanych w terapii uzależnień, choć sama w sobie nie jest w stanie usunąć ich przyczyn i mechanizmów. Stanowi zaś konieczny wstęp do właściwych oddziaływań psychoterapeutycznych. Alkohol w bardzo dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Obciąża wątrobę, zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową (m.in. zmienia poziom jonów magnezu, potasu i sodu), wywołuje stan zapalny trzustki, zaburza pracę układu krążenia, zmniejsza wydolność organizmu, prowadzi do nieżytu żołądka i choroby wrzodowej, osłabia ogólną odporność, a także znacząco oddziałuje na czynności mózgu. Nic dziwnego, że pierwszym, priorytetowym działaniem w przypadku długotrwałego nadużywania tej toksycznej substancji jest zaprzestanie jej przyjmowania oraz całkowite usunięcie jej resztek z organizmu. W skrajnych przypadkach zdarza się, że detoks ratuje życie chorego, który w wyniku dalszego używania alkoholu mógłby ponieść śmierć.

Przeczytaj też: Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Do celów odtrucia alkoholowego należą przede wszystkim przerwanie ciągu alkoholowego, poprawa stanu zdrowia chorego oraz zmotywowanie go do dalszych zmian w życiu. Oprócz tego prawidłowo przeprowadzony detoks powinien złagodzić przykre dolegliwości będące następstwem zespołu abstynencyjnego (choć oczywiście nie jest w stanie usunąć ich w stu procentach, ponieważ są one nieodłącznym elementem nałogu).

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Profesjonalny detoks zwykle przeprowadzany jest u osób w zaawansowanej fazie uzależnienia, które nie są w stanie całkowicie odstawić alkoholu na własną rękę. Najpierw odbywa się dokładna diagnoza stanu zdrowia pacjenta, dzięki której można określić, jakie oddziaływania będą niezbędne w jego przypadku. Po odstawieniu toksycznej substancji, jaką jest alkohol, należy spodziewać się przykrych dolegliwości związanych z zespołem abstynencyjnym, takich jak zawroty głowy, wymioty, biegunka, drżenie mięśni, zaburzenia rytmu serca, wahania ciśnienia, zaburzenia snu, stany lękowe i depresyjne, tiki nerwowe, rozdrażnienie, agresja, a czasem również padaczka alkoholowa. Chory przez cały czas przebywa pod nadzorem personelu medycznego, który robi wszystko, co w jego mocy, by złagodzić te nieprzyjemne objawy. Jednym z kluczowych elementów takiej kuracji jest uzupełnianie płynów, elektrolitów oraz wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Czasami wdrażana jest również farmakoterapia, obejmująca np. leki uspokajające, przeciwdepresyjne, ułatwiające zasypianie lub przeciwpadaczkowe.

Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu, nie jest jednoznaczna. Detoksykacja przeprowadzana w ośrodkach leczenia uzależnień zwykle trwa od 5 do 10 dni, w czasie których stan pacjenta ulega stopniowej stabilizacji. Poziom trucizny w ciele się zmniejsza, aż w końcu spada do zera. Ciśnienie krwi tętno oraz poziom cukru powoli wracają do normy, a dzięki przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów przywracana jest równowaga wodno-elektrolitowa. Po tym czasie można już przejść do działań terapeutycznych: indywidualnych spotkań z terapeutą, psychoterapii grupowej oraz innych form leczenia, takich jak psychoedukacja czy grupy zadaniowe. Warto jednak pamiętać, że całkowita regeneracja organizmu jest sprawą indywidualną i może zająć różną ilość czasu w przypadku poszczególnych pacjentów. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że szkody powstałe na przestrzeni lat po prostu nie mogą zniknąć w ciągu kilku dni.

uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:7    Średnia:3.6/5]