O tym, że błonnik jest nam niezbędnie potrzebny do właściwego funkcjonowania naszego układu trawiennego, słyszał każdy z nas. Czym jednak właściwie błonnik jest? Gdzie go szukać? Jaką jeszcze rolę pełni w organizmie? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/blonnik-wlasciwosci-i-rola-w-organizmie/
Czym jest błonnik pokarmowy?
Błonnik, zwany również włóknem pokarmowym, to grupa cukrów złożonych, które pochodzą ze ścian roślin. Nie jest on przyswajalny i trawiony przez organizm ludzki, jednak ma na niego dobroczynny wpływ. Wśród włókien pokarmowych wyróżniamy te, które nie rozpuszczają się w wodzie, jak lignina, celuloza i hemiceluloza. Dzięki temu, że wchłaniają wodę, nie rozpuszczając się w niej, znacznie poprawiają perystaltykę jelit oraz pomagają radzić sobie z zaparciami. Rozpuszczalne w wodzie składniki błonnika to z kolei skrobia, pektyny i gumoza. Pęcznieją one w żołądku, dając uczucie sytości. Ponadto pomagają w pozbywaniu się toksyn z organizmu, resztek jedzenia oraz metali ciężkich. Zmniejszają również poziom złego cholesterolu.
Najważniejsze właściwości błonnika pokarmowego
- Błonnik zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory
Spożywanie 40-50 g błonnika dziennie, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego aż o 50 procent. Zapobiega przede wszystkim powstawaniu nowotworów żołądka oraz przewodu pokarmowego. Ponadto wspomaga działanie okrężnicy, pobudzając produkcję nowych komórek.
- Błonnik wspiera układ krążenia
Błonnik ratuje nasze żyły przed arteriosklerozą. Już 50 g błonnika dziennie wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz obniżyć poziom złego cholesterolu.
- Błonnik zapobiega cukrzycy
Regularne spożywanie błonnika to również mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zapobiega on wahaniom poziomu cukru we krwi. Według naukowców może wspierać leczenie farmakologiczne u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Źródła błonnika pokarmowego
Rozpuszczalny w wodzie błonnik znajdziemy przede wszystkim w:
- płatkach owsianych,
- warzywach – brokułach, marchwi, karczochach, brukselce, kalarepie, cebuli, roślinach strączkowych, ziemniakach;
- owocach – bananach, morelach, brzoskwiniach, gruszkach, jabłkach, śliwkach, czarnych i czerwonych pożeczkach.
W błonnik nierozpuszczalny bogate są:
- produkty pełnoziarniste;
- otręby pszeniczne, jęczmienne, kukurydziane;
- nasiona dyni, słonecznika, sezamu;
- warzywa – kalafior, kapusta pekińska, szpinak, pomidory, ziemniaki;
- owoce – banany, maliny, kiwi, awokado, śliwki, orzechy.
Zobacz też: http://www.zdrowienatopie.pl/jakie-sa-przyczyny-niedowagi/