Jak pozbyć się kurzu – doradzamy

Kurzu w mieszkaniu powinno być jak najmniej. Nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, nadmierna ilość kurzu w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywamy, będzie źle wpływała na nasze zdrowie. Na negatywny wpływ kurzu narażone są zwłaszcza nasze górne drogi oddechowe.

Stale narażone na jego działanie, obciążają się, a co za tym idzie, będziemy zdecydowanie częściej zapadać na infekcje. Kurzu w naszych domach rzeczywiście nie jesteśmy w stanie pozbyć się raz na zawsze. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zmniejszyć jego ilość. Sprawdźmy, co można zrobić, aby kurz nie stał się wrogiem naszego zdrowia.

Kurz Twój wróg

Jeśli więc okazuje się, że kurzu nie da się uniknąć w mieszkaniu, musimy znaleźć na niego sposób, aby nie zagrażał naszemu zdrowiu. Jest naprawdę wrogiem, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Kurz jest dokładnie lekkim i miękkim osadem, który powstaje z pyłków roślin, drobinek organicznych oraz mineralnych, zanieczyszczeń z zewnątrz (samochody, piece, elektrociepłownie, pył piaskowy oraz pył innych składników), a także ze zwierzęcego oraz ludzkiego naskórka. Jak widać, źródeł kurzu nie da się wyeliminować. Mamy z nimi do czynienia wewnątrz mieszkania, ale też kurz będzie zawsze przedostawał się do mieszkania z zewnątrz.

Pierwszy skuteczny sposób walki z kurzem

Szczelne okna mogą pomóc nam pokonać kurz w mieszkaniach. Warto zadbać o takie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w silnie zanieczyszczonej okolicy, rejonie, gdzie szczególnie dużo pali się w piecach. Tak czy inaczej, nie ominie nas wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych.

Jak pozbyć się kurzu – doradzamy

Z kurzem musimy poradzić sobie wobec tego jeszcze w inny sposób. Wietrząc mieszkanie, należy pamiętać o tym, aby w oknach wisiały firanki i zasłony. Te nie zniwelują zagrożenia. Niemniej jednak w pewnym stopniu zminimalizują wielkość zagrożenia, z jakim musimy walczyć w trosce o swoje zdrowie.

Z odkurzaniem trzeba być za pan brat

Odkurzanie to ta czynność, która powinna wejść nam w krew. Niezastąpiony w tym wypadku będzie któryś z dobrych odkurzaczy. Dokładnie chodzi i odkurzacz, który będzie skuteczny w odkurzaniu zarówno twardych, jak i miękkich powierzchni. Co więcej, kupujemy odkurzacz, który posiada specjalne filtry zatrzymujące drobinki i mikroskopijnej wielkości. Przy zakupie odkurzacza zwracamy także uwagę na obudowę.

Musi być szczelna. Regularne odkurzanie to jednak czynność, którą należy wykonywać nie tylko urządzeniem. Półki oraz inne powierzchnie mebli koniecznie trzeba odkurzać ręcznie. W tym celu najlepiej wykorzystać lekko zwilżoną ściereczkę. Przydatne okazują się też specjalne ściereczki antystatyczne.

Co z kurzem w powietrzu?

Kurz fruwający w powietrzu to wróg nie tylko powierzchni meblowych, dywanów czy podłóg. To kurz, który wdychamy, dlatego bardzo istotne jest konkretne zwalczanie kurzu również tego latającego. Szczególną pomocą okazują się nawilżacze powietrza z filtrami. Przy okazji warto wiedzieć, że te urządzenia potrafią usunąć nawet 75% fruwających zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna, wyciągi kuchenne to kolejne sposoby na kurz unoszący się w powietrzu.

Walczymy z kurzem – co jeszcze można zrobić?

Kurz zbiera się najprościej na tkaninach, dlatego trzepanie dywanów, regularna zmiana firan, zasłon, koców, narzut to kolejne czynności, które pomogą nam w walce. Na szczególną uwagę zasługuje także częste czyszczenie rolet. Odkurzanie materaca to następny punkt, jaki powinien znaleźć się na liście działań przeciwko kurzowi. Alergicy powinni zrezygnować z dużej ilości tkanin w swoim otoczeniu.

Co ważniejsze, jeśli półki z książkami, to na pewno w postaci zamykanych regałów. Warto pomyśleć także o meblach, które będą sięgały do sufitu. Jak wiadomo, kurz na szafach potrafi zbierać się bardzo szybko i to w dużych ilościach. Pod meblami to kolejne miejsce, gdzie należy trzymać porządek. Zwłaszcza jeśli chodzi o łóżka, gdzie kłębić mogą się istne tumany kurzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]