bol nerek

Niezwykle powszechnie dochodzi do sytuacji, jeśli niespodziewanie pojawia się intensywny ucisk w zakresie nerek. Niestety, a chyba on być symptomem kamicy nerkowej, jednego z powszechnie występujących zaburzeń urologicznych. Decyduje się, iż z kamicą nerkową boryka się blisko 10% społeczności na całym globie.

Objawy kamicy nerkowej

Swobodnie można powiedzieć, iż kamica nerkowa jest bardzo podstępnym zaburzeniem, ponieważ zazwyczaj toczy się przez długie lata a nie daje żadnych objawów. Chorzy dowiadują się o dolegliwości nieoczekiwanie, jak na przykład przy okazji badań jamy brzusznej. Za wystąpienie kamieni w nerkach odpowiedzialność ponosi parę elementów, a do nich z pewnością można zakwalifikować nieodpowiednią dietę, za rzadkie nawodnienie organizmu, mdłości, temperatura i choroby anatomiczne. Także przebyte urazy, dolegliwości (jak chociażby przerost gruczołu krokowego) i przebyte wcześniej operacje ( w tym na przykład operacja jelita cienkiego) potrafią doprowadzić do zaistnienia kamieni w nerkach. Dodatkowo za etiologię kamicy składam się za wielkie ilości witamin, i w szczególności witaminy C i D.
Objawy ataku kamicy nerkowej:
•kolka nerkowa – charakteryzująca się szybkim oraz niezwykle dużym uciskiem zlokalizowanym w strefach nerek czy dolnych części brzucha,
•wymioty oraz mdłości,
•liczne oddawanie moczu,
•krwiomocz,
•ucisk oraz palenie podczas wydalania moczu,
•odczucie pełnego pęcherza,
•dreszcze,
•temperatura.
Standardowym objawem dolegliwości jest pojawienie się ostrego ucisku w obrębie lędźwiowym, jaki może promieniować aż do pachwiny.

kamica nerkowa - co moze oznaczac intensywny bol nerek

Jak leczyć ucisk kamicy nerkowej?

Jeśli wystąpi intensywny ucisk w obszarze nerek wraz z wymiotami oraz temperaturą, i taki atak pojawia się po raz pierwszy, to tak aby było zgłosić się jak najszybciej do specjalisty. Odradza się podejmowania działań na swoją rękę. Nie jest co tutaj wykorzystywać domowych sposobów leczenia, zwłaszcza jeśli choroba pojawi się u małych dzieci i u kobiet w ciąży. Keśli jesteśmy do czynienia z niewielkimi kamieniami, to kuracja składa się na wykorzystaniu preparatów znieczulających i rozkurczowych. Poza tym istotną funkcję w leczeniu odgrywa właściwe nawodnienie organizmu, ponieważ dzięki niemu złogi zawalające system moczowy łatwiej się rozpuszczą. Warto także pamiętać, iż jest możliwość na samodzielne wydalenie kamieni, jednak tylko wówczas kiedy ich rolę nie przekracza 6 mm. Niejednokrotnie dochodzi do tego w czasie miesiąca od pojawienia się ataku. Przy trudniejszych wypadkach zdecydowanie będzie wykorzystanie preparatów o silniejszym działaniu. Gdy pomimo usilnych prób objawy jeszcze nie odpuszczą, możliwe jest, iż specjalista zdecyduje się na wykorzystanie leczenia operacyjnego. Całe szczęście medycyna niezwykle się rozwinęła oraz aktualnie specjaliści niejednokrotnie stosują zabiegi mało inwazyjne. Powszechnie traktowane są litotrypsja pozaustrojowa, nefrolitotrypsja przezskórna i ureterorenoskopia. Mniej inwazyjne zabiegi to również szansa na szybszy powrót do zdrowia oraz mniejsze ryzyko nastąpienia powikłań. W większości wypadków już kamica nerwowa wcale nie winna wrócić. Niestety pozostali chorzy muszą mieć świadomość, iż choroba może znów nastąpić w ciągu następnych 5-10 lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]