Warzywa są bogate w witaminy i minerały
fot. Pixabay.com

O tym, że warzywa są zdrowe nie trzeba chyba nikomu przypominać. Słyszymy to od najmłodszych lat od naszych rodziców, a później sami powtarzamy to swoim dzieciom. A czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że mają tak wielki wpływ na nasz organizm? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/drogocenny-wplyw-warzyw-na-organizm-dlaczego-warto-je-jesc/

Dlaczego warto wzbogacić dietę o jak największą ilość warzyw?

Mnogość pierwiastków, witamin i minerałów, które zawierają w sobie warzywa, to najważniejszy powód, aby wpleść je do diety i spożywać nawet pięć razy dziennie.

Regularne jedzenie warzyw nie tylko opóźnia procesy starzenia, czy chroni przed nadwagą. Warzywa przeciwdziałają nowotworom i chorobom układu pokarmowego, wspomagają dbanie o skórę, włosy i paznokcie, wygrywają w walce z otyłością, wspomagają libido, chronią wzrok, a nawet poprawiają samopoczucie. A to tylko niektóre z dobrodziejstw, jakich możemy się po nich spodziewać.

Jakie pierwiastki i witaminy znajdziemy w warzywach?

Żelazo 

Jak powszechnie wiadomo jego niedobory prowadzą do anemii i chorób układu krążenia. Żelazo jest więc nam niezbędne do codziennego prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w burakach, białej fasoli, ziemniakach i przede wszystkim w tym, co zielone – w szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, brokułach.

Magnez

Ten pierwiastek jest każdemu z nas potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zbyt mało magnezu to silna reakcja na stresujące sytuacje. Zamiast suplementować magnez w tabletkach, poszukaj go w warzywach. Pełno jest go w fasolce szparagowej, zielonym groszku, marchewce, sałacie, białej fasoli.

Potas

Objawy niedoborów potasu to na przykład częste skurcze mięśni czy uczucie mrowienia w rękach lub nogach. Tymczasem na wyciągnięcie ręki mamy bogate w potas ziemniaki, seler, szpinak, fasola i przede wszystkim kojarzące się z zapachem lata i wakacji pomidory! Potas jest nam też potrzebny do prawidłowej pracy serca i regulowania ilości wody w organizmie.

Prowitamina A, czyli beta karoten

Wspomaga odporność organizmu, bardzo dobrze wpływa na cerę, zapobiega procesom starzenia się skóry, działa przeciwzmarszczkowo, redukuje poziom złego cholesterolu. Mamy go na wyciągnięcie ręki w marchewce, jarmużu, natce pietruszki, szpinaku, dyni i brokułach.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy

Ma silne właściwości przeciwutleniające, dlatego też ogranicza negatywny wpływ wolnych rodników na nasze ciało i chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem. Wspomaga również spalanie tkanki tłuszczowej. Witaminy C jest mnóstwo w pomidorach, białej kapuście, brukselce, brokułach i natce pietruszki.

Witaminy z grupy B

Ich dobroczynne działanie na organizm jest różnorodne, ale wystarczy wspomnieć, że bardzo wspomagają procesy pamięciowe i usprawniają pracę mózgu. Nie należy więc od nich stronić. Dużo witamin z grupy B znajdziemy w kalafiorze, kapuście, marchwi, fasolce szparagowej i groszku.

Błonnik

Choć nie jest ani pierwiastkiem, ani witaminą warto o nim wspomnieć w kontekście dobroczynnego działania warzyw na nasz organizm. Błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego i przyspiesza perystaltykę jelit. Wspomaga również detoksykację organizmu. Znajdziemy go w burakach, marchwi, dyni, papryce i brokułach.

Zobacz też: http://www.zdrowienatopie.pl/rozpraw-sie-z-lupiezem-naturalnie-poznaj-najlepsze-sposoby

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]