Świerzb jest powszechnie postrzegany jako choroba, która dotyka jedynie osoby bezdomne lub niedbające o higienę. Przez lata kojarzono go również z wojskiem, kiedy mężczyźni odbywali obowiązkową służbę wojskową. Obecnie świerzb atakuje coraz częściej. Skąd bierze się zakażenie pasożytem?

Choroba, która dotyka nawet „czyściochów”

Zakażeniem świerzbem może dotknąć każdego, bez względu na to, czy przestrzega się zasad codziennej higieny, czy też nie. Wystarczy krótki kontakt z pasożytem, a przykra choroba zaatakuje. Coraz częściej dochodzi do zakażenia świerzbem w przedszkolach, szkołach, środkach komunikacji miejskiej, sklepach, a także w hotelach, nadmorskich pensjonatach i na basenach. Choroba przenosi się poprzez kontakt z osobą zakażoną bądź należącymi do niej przedmiotami. Nawet krótkie dotknięcie chorego lub użycie należącego do niego ręcznika, pościeli czy ubrania skutkuje przeniesieniem się świerzbowca ludzkiego na kolejną osobę.

Objawy zakażenia z reguły pojawiają się po kilku dniach od pierwszego kontaktu z pasożytem, jednak mogą wystąpić nawet do 6 tygodni od zakażenia. Pasożyt bytuje w naskórku, a jego odchody wywołują silny świąd. Świąd nasila się pod wpływem ciepła lub wysiłku fizycznego, a także w nocy. Skóra w zakażonych miejscach staje się zaczerwienia, a czasem pojawiają się na niej wykwity ropne, które mogą doprowadzić do powstawania blizn.

Sposoby na walkę ze świerzbem

Jak zwalczyć świerzb? Zakażenie pasożytem powinno być potwierdzone przez lekarza, gdyż tylko on może stwierdzić, że osoba zgłaszająca się na wizytę została dotknięta świerzbem. Po potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisuje choremu maść zawierającą 1% permetrynę lub lek doustny – iwermektynę. Jeżeli świąd jest bardzo silny, można go zmniejszyć poprzez posmarowanie zmian skórnych octem. Podobne działanie wykazuje maść siarkowa dostępna w aptece bez recepty.

Aby skutecznie zwalczyć świerzb, przez cały okres kuracji powinno się szczególnie dbać o higienę. Wskazana jest wymiana pościeli, ręczników i wszelkich tekstyliów oraz wypranie ich w wysokiej temperaturze. Ponadto powinno się wyczyścić tapicerki mebli, dywany oraz wyprać wszystkie pluszowe zabawki, jeżeli pasożyt zaatakował dziecko. Noszone wcześniej ubrania powinno się wyprać w możliwej najwyższej temperaturze przy użyciu proszku biobójczego, a w czasie kuracji zakładać wyłącznie odzież bawełnianą, którą można prać w 90 stopniach. Czas trwania leczenia jest zależny od rozległości zmian skórnych. Kuracji przeciw świerzbowej powinni być poddani wszyscy domownicy.

[Głosów:9    Średnia:2.8/5]