Trądzik, wypryski, przebarwienia i zaczerwienienie skóry twarzy to nie tylko problemy wieku dojrzewania. Przetłuszczająca się lub przesuszona cera, a także inne problemy skórne występują nie tylko u nastolatków, ale również u osób dojrzałych. O ile w tym pierwszym przypadku jest to sytuacja normalna, o tyle w drugiej grupie może to świadczyć o poważnych anomaliach hormonalnych.

Trądzik i tłusta cera

Trądzik hormonalny pojawia się u osób dojrzałych – częściej kobiet – po 25. roku życia. Przybiera różne formy i ma też różne podłoże. Trądzik tego typu może objawiać się występowaniem bolesnych grudek pod skórą. U kobiet często zdarza się to w takich okresach, jak ciąża, menopauza czy miesiączka. Podłożem tych zmian jest burza hormonalna zachodząca w organizmie kobiety, a także inne czynniki, takie jak stres oraz niewłaściwa dieta, które powodują nadprodukcję sebum. To właśnie ono jest odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych krost. Tłusta cera może również wynikać z za dużej ilości androgenów, w tym np. testosteronu, co dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Trądzik androgenny spowodowany jest zwiększoną produkcją łoju, który zatyka pory skórne. Z tym problemem borykają się również osoby z chorobami tarczycy. Inną odmianą trądziku o podłożu hormonalnym, związanym z nadmiarem estrogenów, jest trądzik różowaty. Jego objawem są nieestetyczne rumienie pojawiające się na twarzy wraz z grudkowatymi krostami, które występują na policzkach i na czole, ale też na brodzie i na nosie. Trądzik różowaty dodatkowo objawia się świądem i pieczeniem skóry twarzy.

Inne problemy z cerą o podłożu hormonalnym

Trądzik to nie jedyny problem skórny, z jakim borykają się osoby mające zaburzoną gospodarkę hormonalną. Jakie inne problemy z cerą mogą być związane z hormonami?

  • Przesuszona skóra – z problemem suchej cery zmagają się często osoby cierpiące na zaburzenia tarczycy, zwłaszcza niedoczynność. Może to być również oznaka zbyt małej ilości progesteronu lub zbyt wysokiej produkcji estrogenów.
  • Przebarwienia skórne – nieestetyczne plamy na skórze twarzy mogą mieć różne podłoże związane z gospodarką hormonalną. Przebarwienia występują u osób z zaburzeniami pracy tarczycy i nadnerczy. Charakterystyczne plamki, nazywane ostudą, mogą się też pojawić w okresie tzw. burzy hormonalnej, czyli w ciąży lub w okresie menopauzy.

Jak leczyć?

Jak powinno wyglądać skuteczne leczenie tego rodzaju zmian skórnych? Odpowiada przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed w Krakowie: Leczenie problemów z cerą wymaga konsultacji lekarskiej. Działanie na własną rękę za pomocą domowych sposobów czy środków dostępnych bez recepty może nie przynieść rezultatów,.jeśli zmiany skórne mają podłoże hormonalne. Co więcej, niektóre środki, np. przeciwtrądzikowe o mocno wysuszającym i ściągającym działaniu, mogą zaszkodzić, co zdarza się np. w przypadku trądziku różowatego. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim właściwa diagnoza, która wymaga konsultacji endokrynologicznej, ale i ginekologicznej. Tak kompleksowe działanie pomoże wykryć przyczynę problemów z cerą i podjąć odpowiednie leczenie, którego celem będzie przywrócenie równowagi hormonalnej. Dobranie leków powinno być poprzedzone szeregiem badań diagnostycznych. Najczęściej lekarze zalecają badanie poziomu hormonów płciowych, w tym progesteronu, testosteronu i estrogenów, a także tarczycy, w tym TSH, FT3 i FT4. W zależności od wykrytego problemu, leczenie może obejmować przyjmowanie hormonów, ale też antybiotykoterapię czy przyjmowanie retinoidów. Stosowanie wszelkich dodatkowych środków, jak i zabiegów takich jak peeling, powinno być konsultowane z lekarzem.

[Głosów:31    Średnia:2.6/5]