Właściwości zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień należy do superfoods, czyli artykułów spożywczych, które odznaczają się szczególnie pozytywnym wpływem na zdrowie i kondycję organizmu. Dzięki temu zyskuje coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych zdrowym żywieniem i dbaniem o siebie na wielu polach. Zielony jęczmień przyjmują nie tylko chorzy, ale też osoby zdrowe, by podnieść poziom energii, powstrzymać starzenie komórek, zapobiec chorobom krążenia.

Zielony jęczmień – co to takiego?

To nic innego, jak tylko bardzo młode, siedmiodniowe zboże. Można go spożywać na wiele sposobów – od jedzenia w formie kiełków, poprzez soki aż po sproszkowaną roślinę, którą dosypuje się do koktajlu, sałatki lub jogurtu. Można także spotkać młody jęczmień w wygodnych tabletkach, wraz z rozpisanym dawkowaniem. Jęczmień wyróżnia się imponującą zawartością składników mineralnych oraz witamin.

Kto skorzysta, stosując go?

Każdy, kto chce wzbogacić swoją dietę może sięgnąć po zielony jęczmień. Jednak jest on szczególnie polecany w kilku przypadkach. Stosuje się wspomagająco w leczeniu chorób skórnych, stanów zapalnych i chorób krążenia. Może też złagodzić bóle reumatoidalne i posiada właściwości dotleniające, co przekłada się na zwiększenie energii i poprawę samopoczucia regularnie spożywających go osób. Jego zastosowanie jest więc niezwykle szerokie – taki stan rzeczy wynika z zawartości przeróżnych, korzystnych dla organizmu człowieka substancji.

Jakie substancje odżywcze zawiera?

Młode zboże w okresie wzrostu zawiera mnóstwo substancji odżywczych, które są zmagazynowane w nasionach w celu umożliwienia roślinie rozwoju. Zielony jęczmień zawiera dużo aminokwasów, których organizm człowieka nie może produkować. Są to między innymi leucyna, kwas glutaminowe oraz lizyna. Ponadto, stanowi źródło witamin C oraz E, żelaza, cynku, beta-karotenu oraz rozpuszczalnego błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Posiada także właściwości przeciwnowotworowe, ponieważ jest sinym przeciwutleniaczem. Wszystkie te substancje są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]