Witamina D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Przyjrzyjmy się dokładniej witaminie D, ponieważ jest to witamina polecana do stosowania przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy z wiadomych powodów mamy ograniczony dostęp promieni słonecznych. Polskie badania wykazują, że Polacy we wszystkich grupach wiekowych borykają się z deficytami tej witaminy. Niższa zawartość witaminy D niż zakładają to obowiązujące normy niesie ze sobą szereg niekorzyści dla naszego zdrowia. Podobnie wygląda sytuacja, gdy mamy je w nadmiarze. Sprawdźmy, czym grożą niedobory oraz nadwyżka witaminy w organizmie oraz za co odpowiada ona w naszym organizmie.

Za co odpowiedzialna jest witamina D?

Witamina D przede wszystkim wpływa na prawidłową mineralizację kości. Zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym. Pełni regulacyjne funkcje w układzie odpornościowym. Podsumowując, witamina D odpowiada za mocne kości, a co za tym idzie również zęby. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Jest gwarantem utrzymania odpowiedniej masy ciała. Coraz częściej mówi się, że witamina D działa także przeciw nowotworom. Może stanowić wsparcie terapii nowotworowej.

Źródła witaminy D

Głównym źródłem tytułowej witaminy jest światło słoneczne. Promieniowanie UVB wyzwala bowiem w naszym organizmie proces syntezy witaminy D w skórze. Wystarczy 20 do 30 minut dziennej ekspozycji na słońce, aby pokryć aż 90% zapotrzebowania na witaminę D. Niestety w polskich warunkach w okresie od września do kwietnia nie jest to możliwe, dlatego lekarze biją na alarm o to, aby suplementować organizm odpowiednią dawką witaminy D dziennie. Wraz z pożywieniem możemy dostarczać tej cennej witaminy, jedząc tłuste ryby: tuńczyka, makrelę oraz łososia.

Niedobór witaminy D – jakie powikłania

Przyjrzyjmy się najpierw, z jakimi objawami możemy spotkać się, gdy w naszym organizmie pojawi się deficyt witaminy D. Będą to z całą pewnością: zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, zaburzenia widzenia, bóle głowy, choroby przyzębia, bóle kostno-mięśniowe, skurcze mięśni, męczliwość mięśni, biegunki, zaparcia.

W przypadku niemowląt objawami świadczącymi o niedoborze witaminy D są guzy czołowe oraz płaska główka z tyłu. Czym skutkować będą deficyty witaminy D? U małych dzieci braki mogą okazać się powodem rozwoju krzywicy, a u osób dorosłych osteoporozy. Problemy z chodzeniem oraz bolesne skurcze to bardzo częsty skutek niedoborów witaminowych, o których mowa.

Witamina D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Poza tym sprzyjają one także rozwojowi otyłości, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym oraz licznymi chorobami zapalnymi. Co więcej, mówi się, że długotrwały deficyt witaminy D przyspiesza proces starzenia oraz warunkuje pojawienie się depresji. Lekarze wiążą jej braki także w możliwością wystąpienia nowotworów piersi, prostaty, jelita grubego czy trzustki.

Nadmiar witaminy D – jakie skutki?

Choć z nadmiarem tytułowej witaminy mamy zdecydowanie rzadszy problem, warto uwzględnić tę w kwestię w artykule. Wiele osób przyjmuje bowiem preparaty witaminowo-mineralne, łącząc je z dodatkowo suplementacją. Takie działanie niesie ze sobą równie groźne powikłania co niedobory witaminowe. Z nadmiarem witaminy D możemy mieć styczność wówczas, gdy będziemy duplikowali suplementy bez zwrócenia uwagi na zawartość danych witamin w preparatach.

Do objawów nadmiaru witaminy D należą przede wszystkim: utrata apetytu, uczucie pragnienia, nudności, osłabienie, otępienie, często oddawanie moczu, biegunki, świąd skóry, ból głowy oraz oczu. Należy pamiętać, że skutkiem nadmiaru witaminy D będzie osadzanie się wapnia w sercu, nerkach i tętnicach. Nadwyżka tytułowej witaminy wiąże się z wystąpieniem zaburzeń pracy serca oraz ośrodkowego układu nerwowego, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz nerek. U noworodka grozi deformacjami oraz chorobami kości.

Podsumowanie

Badanie poziomu witaminy D w organizmie to najrozsądniejsze rozwiązanie przed podjęciem ewentualnej suplementacji. W tym celu należy udać się do laboratorium i oddać próbkę krwi do zbadania. Dzięki wynikom można być w 100% pewnym co do dalszych kroków. W okresie jesienno-zimowym w naszym polskim regionie większość ludzi posiada braki witaminy D. Nie jest to jednak argument na to, aby nie wykonać badań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]