Skóra tłusta i odwodniona – czy to możliwe?

Problem odwodnienia może dotyczyć kobiet o każdym typie skóry – zarówno suchej, jak i tłustej. Wbrew obiegowej opinii, skóra sucha nie musi być odwodniona, a intensywna produkcja sebum charakterystyczna dla skóry tłustej nie musi chronić jej przed nadmierna utratą wody. Jak sprawić, aby skóra odwodniona nabrała znów zdrowego wyglądu?

Skóra sucha oraz skóra dojrzała mają co prawda większą skłonność do utraty wody niż skóra tłusta, jednak nie oznacza to, że skóra tłusta nie może być jednocześnie odwodniona. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia to podstawa dla zapewnienia skórze jędrności, elastyczności i dobrej kondycji. Co więcej, to właśnie na skórze odwodnionej, zmęczonej ciągłymi zabiegami wysuszającymi i złuszczającymi, częściej pojawia się trądzik. Skóra odwodniona wzmaga także produkcję sebum, przez co coraz trudniej zniwelować nieestetyczne błyszczenie. Jak więc przywrócić dobrą kondycję tłustej, ale odwodnionej skórze?

Jak skóra tłusta staje się odwodniona?

Charakterystyczną cechą skóry tłustej jest wzmożona produkcja łoju, czyli sebum. Sebum jest skórze niezbędne – tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną i zmiękczającą. Utrzymuje ona skórę w dobrej kondycji, w pewnym stopniu bierze także udział w hamowaniu procesu odparowywania wody z naskórka (sebum składa się m.in. z tłuszczy nierozpuszczalnych w wodzie). Jeśli cały proces przebiega prawidłowo, sebum nie zatyka porów i nie doprowadza do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Przy nadprodukcji sebum jednak pory skórne zatykają się. Powstają zmiany trądzikowe i, co więcej – nadmierna ilość wytwarzanego sebum wnika między komórki skóry i przyczynia się do zwiększenia tempa utraty wody. W ten paradoksalny z pozoru sposób nadprodukcja sebum przekłada się na odwodnienie skóry. Dlatego mimo że jest tłusta, staje się jednocześnie mało elastyczna, napięta i wrażliwa.

To jednak nie wszystko – osoby ze skórą tłustą najczęściej walczą z nieestetycznym świeceniem się cery oraz ze zmianami trądzikowymi poprzez intensywne wysuszanie i matowienie skóry twarzy. Tymczasem częste stosowanie kosmetyków przesuszających skłania skórę do… wzmożonej produkcji łoju. Ta sytuacja prowadzi z jednej strony do dalszego przetłuszczania się cery, nasilenia trądziku, a także powstawania zmian zapalnych na coraz bardziej wrażliwej i zmęczonej skórze, z drugiej – do dalszej utraty wody. Jednocześnie osoby używające wyłącznie kosmetyków wysuszających i matujących, zaniedbują nawilżanie. Szczególnie niekorzystny wpływ mają na skórę preparaty myjące zawierające alkohol, ale także wszelkie inne silnie wysuszające czy złuszczające kosmetyki doprowadzają do opisanej sytuacji. Co wówczas można zrobić?

Skóra odwodniona potrzebuje silnego nawilżenia

Skóra odwodniona, która jest jednocześnie tłusta, nie należy do łatwych w pielęgnacji. Potrafi raz się przetłuszczać, innym razem łuszczyć. Jest cienka, wrażliwa i ma skłonność do nawracającego trądziku. Jak o nią zadbać? Zatroszcz się o nawodnienie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, włącz do diety więcej warzyw i owoców. Wybieraj kosmetyki nawilżające – ale takie, które są jednocześnie odpowiednie dla cery tłustej. Powinny to być jednocześnie kremy regenerujące. Problemem skóry odwodnionej jest bowiem uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry. Co powinien zawierać idealny krem? Z pewnością kwas hialuronowy – jak np. intensywnie nawilżający Hyalurogel od marki Mixa. Kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę w naskórku i zapobiega jej zbyt prędkiej utracie. Do pożądanych składników należą ponadto witaminy A, E, B3 i C, gliceryna, peptydy czy ceramidy.

Produkcja sebum ma szansę wrócić do normy, jeśli nie będziesz nadmiernie przesuszać skóry. Nie przemywaj twarzy tonikami z zawartością alkoholu ani wodą z mydłem, zrezygnuj także ze ściągających i wysuszających preparatów myjących. Idealne będą delikatnie oczyszczające płyny micelarne. Zamiast peelingów mechanicznych, postaw na peelingi enzymatyczne na bazie kwasów owocowych. W ciągu dnia możesz używać wody termalnej. Warte uwagi są ponadto niektóre olejki szybkoschnące – te dedykowane skórze z niedoskonałościami, czyli np. olejek z czarnuszki, z pestek winogron, jojoba, z konopi, z wiesiołka czy rycynowy. Jeśli chcesz wybrać zabieg oczyszczający dla skóry trądzikowej u kosmetyczki, możesz zdecydować się na mikrodermabrazję. Oczyszczona w ten sposób skóra nie tylko będzie gładsza i pozbawiona zaskórników, ale także łatwiej wchłonie substancje odżywcze i – co ważne – nie przesuszy się, jak ma to miejsce np. przy kuracji kwasami czy retinoidami.

[Głosów:2    Średnia:5/5]