Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli i rodzajów soczewek kontaktowych. W tym artykule skupimy się na rodzajach soczewek ze względu na posiadaną wadę wzroku. Jakie soczewki kontaktowe są odpowiednie dla posiadanej przez nas wady, tak aby korygowały a nie pogarszały wzrok? O tym poniżej.

Soczewki sferyczne

Soczewki kontaktowe sferyczne są najpopularniejsze, ponieważ korygują dwie najpowszechniejsze wady wzroku: krótko- i dalekowzroczność. Krótkowzroczność to wada polegająca na trudności w widzeniu dalekich obiektów. Takie osoby widzą ostro i doskonale przedmioty z odległości do kilkudziesięciu centymetrów – poza tą granicą obiekty usytuowane daleko są rozmazane, nieostre lub zamglone. Natomiast osoby z borykające się z dalekowzrocznością nie widzą przedmiotów bliskich oku – jest to dla nich czasami niemożliwe. Za to doskonale dostrzegają obiekty dalekie. Moc soczewek sferycznych waha się między -12 Dioptrii a + 8 Dioptrii. Różnica w mocy jest duża, są one zatem dość uniwersalne i działają u większości osób z wyżej wymienionymi wadami bez zarzutu. Użytkownik takich soczewek może sam dobrać wiele parametrów soczewek, m.in. czas wymiany, tryb noszenia, materiał, z jakiego wykonane są soczewki, kolor…

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne – podobnie jak sferyczne – stworzone są do korygowania krótko- i dalekowzroczności. Posiadają jednak dodatkowe parametry, mające za zadanie korygować astygmatyzm (niezborność). Wada ta charakteryzuje się nieostrym, zamazanym widzeniem obiektów zarówno z bliska, jak i daleka, a także problemem z widocznością szczegółów. Dzieje się tak z powodu krzywizn, niewystępującym w zdrowym oku, przy których wiązka światła po załamani zamiast skupiać się w jednym punkcie – rozdziela się na dwa punkty, powodując nieostry obraz. Soczewki toryczne mają więc za zadanie korygować te nieprawidłowe krzywizny. Są one o tyle ważne przy astygmatyzmie, gdyż zły dobór soczewek lub nienoszenie ich wcale, powodują uciążliwe bóle głowy i pogorszone samopoczucie. Tak jak soczewki sferyczne, są one dostępne w rożnych parametrach, które można uzależnić od naszej wygody czy trybu życia.

Soczewki progresywne

Ostatni rodzaj soczewek korygujących to soczewki progresywne (inaczej mutlifokalne). Są one wykorzystywane do korekcji starczowzroczności (prezbiopii). Prezbiopia to wada wzroku dotycząca każdego z nas w późniejszym wieku. Spowodowana jest powolnym starzeniem się organizmu – pogarszaniem się wzroku po 40. roku życia. Soczewka w naszym oku staje się bardziej płaska i traci swoją elastyczność, co przekłada się na gorsze widzenie obiektów w bliskiej odległości. Dlatego wiele osób po czterdziestce potrzebuje okularów do czytania. Wyróżnia się trzy rodzaje soczewek multifokalnych: asferowe, koncentryczne i dwuogniskowe. Ich rodzaj uzależniony jest od wieku oraz mocy wady wzroku, ale także indywidualnego komfortu użytkowania. Nasze oczy potrzebują kilku dni, aby przyzwyczaić się do każdego z typu soczewek progresywnych.

Typ soczewek korekcyjnych musi być dobrany przede wszystkim na podstawie posiadanej wady wzroku oraz jej mocy. Właściwym doborem soczewek powinien zająć się specjalista, ponieważ źle dobrane soczewki to nie tylko niski komfort i bóle głowy, ale także możliwe pogłębianie się wady.

[Głosów:2    Średnia:3/5]