Oko to subtelny i złożony instrument optyczny, którego szczegółowa budowa długo pozostawała tajemnicą. Ograniczało to możliwości precyzyjnego diagnozowania i skutecznego leczenia chorób oczu. Dziś mamy możliwość zajrzenia w głąb oka i dokładnego zbadania jego budowy. Pomaga w tym m.in. spektralny tomograf optyczny do wykonywania badania OCT (optical coherence tomography).

Na czym polega optyczna tomografia koherencyjna (OCT)?

Optyczna tomografia koherencyjna zalicza się do metod diagnostyki obrazowej. Rezultatem badania jest szczegółowy obraz tkanek podpowierzchniowych nieprzezroczystych i półprzezroczystych. Jak przebiega badanie? Opowiada o tym ekspert z firmy Poland Optical:

Zaletą optycznej tomografii koherencyjnej jest to, że nie trzeba pobierać próbek tkanek.  Badanie przeprowadza się wprost na pacjencie, co znacznie ułatwia i przyspiesza diagnostykę. Specjalne urządzenie, czyli spektralny tomograf optyczny, emituje wiązkę światła. Jest ona pochłaniana albo odbijana w zależności od tego, na jaką tkankę trafi. Odbita wiązka dostarcza informacji o budowie oka. 

Badanie OCT pozwala zajrzeć na maksymalnie 2 milimetry w głąb tkanek – dalej światło ulega zbyt dużemu rozproszeniu. W przypadku bardzo cienkiej siatkówki taki zasięg badania jest jednak wystarczający. Uzyskany obraz w rozdzielczości zbliżonej do mikroskopowej jest bardzo dokładny i trójwymiarowy, a co szczególnie ważne – pozyskany podczas normalnej pracy oka i w sposób zupełnie bezpieczny dla pacjenta. Emitowana przez spektralny tomograf optyczny wiązka światła nie wyrządza oku szkody.

Nowoczesny spektralny tomograf optyczny

Przykładem urządzenia służącego do przeprowadzania OCT jest RS-3000 Advance – zaawansowany system SLO/OCT firmy Nidek. Jest to połączenie spektralnego tomografu optycznego z oftalmoskopem konfokalnym.

Urządzenie łączy w sobie wysoką funkcjonalność z prostotą obsługi. Zapewnia 53 000 A-skanów w czasie 1,06 sekundy przy obrazowaniu 3D, co daje bardzo dokładny obraz. Aparat RS-3000 Advance jest wyposażony w funkcję automatycznego ostrzenia. Dodatkowo, dla jeszcze większej miarodajności badania, obraz siatkówki jest segmentowany na 6 warstw. System redukcji szumów i zakłóceń przez uśrednianie obrazów sprawia, że uzyskane skany są wyjątkowo czytelne.

Omawiane urządzenie zapewnia precyzyjny obraz każdej z sześciu warstw siatkówki – nie tylko wszystkich razem, ale też każdej z osobna. Możliwe jest wydzielenie widoku poszczególnych warstw i dokładnie obejrzenie ich w trzech wymiarach – zarówno przekrojowo, jak i powierzchniowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]