Lipoliza - wróg tkanki tłuszczowej

Szczupła i zgrabna sylwetka, wolna od zbędnej tkanki tłuszczowej to marzenie każdego z nas. Niestety nie zawsze odpowiednia dieta i długie godziny spędzone na siłowni mogą ją zagwarantować. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów modelujących sylwetkę, takich jak lipoliza.

Co to jest lipoliza?

Lipoliza to nieinwazyjny zabieg umożliwiający trwałą redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała, bez konieczności użycia skalpela. Medycyna estetyczna oferuje kilka rodzajów lipolizy, ale największą popularnością cieszą jej dwie odmiany: lipoliza iniekcyjna i lipoliza laserowa. W przypadku tej pierwszej, redukcja tkanki tłuszczowej polega na wprowadzeniu bezpośrednio do skóry substancji, która spowoduję rozkład trójglicerydów. Do wykonania zabiegu stosuje się między innymi lek pozyskiwany z soi, czyli fosfatydylocholinę. Z kolei lipoliza laserowa do rozkładu komórek tłuszczowych wykorzystuje efekty termiczne spowodowane absorpcją światła lasera. Warto zdecydować się zwłaszcza na lipolizę laserową z wykorzystaniem metody Palomar SlimLipo 3D, podczas której światło lasera jednocześnie redukuje tłuszcz i ujędrnia skórę, stymulując produkcję kolagenu.

Jakie okolice ciała można poddać zabiegowi?

Zabieg dedykowany jest pacjentom z prawidłową wagą ciała lub osobą z niewielką nadwagą w celu usunięcia miejscowych otłuszczeń, które trudno zlikwidować poprzez dietę i ćwiczenia. Przy pomocy lipolizy można zredukować nadmiar tłuszczu z różnych rejonów ciała, w tym również z twarzy – zwłaszcza w przypadku występowania podwójnego podbródka. Obszary ciała najczęściej poddawane lipolizie to:

  • uda,
  • biodra,
  • plecy,
  • brzuch,
  • pośladki,
  • kolana,
  • ramiona – okolice tricepsu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zarówno lipoliza laserowa, jak iniekcyjna jest uznawana za bezpieczny zabieg. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić ich wykonanie:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • infekcje skórne,
  • cukrzyca i ciężkie choroby wątroby,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia w procesach krzepnięcia krwi.

Lipoliza iniekcyjna – przebieg zabiegu

Lipoliza iniekcyjna nie zajmuje wiele czasu – zabieg trwa zwykle 30 minut. W jego czasie wybrane partie skóry są poddawane serii zastrzyków. Przed aplikacją substancji przy pomocy cieniutkich igieł, skóra pacjenta podlega miejscowemu znieczuleniu, dlatego sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona lub obrzęknięta, ale dolegliwości zazwyczaj ustępują w ciągu 4 do 6 dni.

Jak wygląda zabieg lipolizy laserowej?

Większość zabiegów medycyny estetycznej z użyciem lasera jest nieinwazyjna, ale w przypadku lipolizy laserowej wykonuje się na skórze niewielkie nacięcie, przez które wprowadza się cieniutki światłowód. Emituje on światło, które rozkłada komórki tłuszczowe. W czasie zabiegu tłuszcz jest odsysany za pomocą specjalnego ssaka.

Efekty zabiegu

Efektem serii zabiegów lipolizy jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej od 4 do 5 cm w miejscu podania preparatu. Dodatkowo powoduje ona redukcje cellulitu na leczonych obszarach, zwiększenie jędrności skóry i jej metabolizmu. Aby uzyskać zadowalający efekt należy wykonać zabieg lipolizy iniekcyjnej lub laserowej co najmniej 3 razy w odstępach od 4 do 6 tygodni.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]