ntm leczenie

Miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tzw. wstydliwym problemem, który objawia się niespodziewanym opróżnieniem pęcherza – i to często w zaskakujących momentach. Dlatego ważne jest odpowiednie leczenie nietrzymania moczu, które pozwoli znów normalne funkcjonować.

Co 10-15 osoba na świecie ma problem z pęcherzem. Aczkolwiek nie każdy decyduje się na leczenie nietrzymania moczu. Dlaczego? Otóż dla większości dolegliwość ta jest wciąż tematem tabu, o którym się nie mówi i nie informuje – nawet swojego lekarza. To poważny i niezrozumiały przez specjalistów błąd, bowiem zamiast izolować się od świata w obawie, że nagle bielizna stanie się mokra i pojawi się nieprzyjemna woń, lepiej jest skorzystać z pomocy ekspertów oraz sięgnąć po produkty, które umożliwią normalne funkcjonowanie w społeczeństwie (wkładki, podkłady, pieluchy dla dorosłych).

Leczenie nietrzymania moczu – pomóc mogą ćwiczenia

Wyróżnia się wysiłkowe, naglące i mieszane nietrzymanie moczu. Z pierwszym mamy do czynienia, gdy bielizna staje się mokra po kaszlnięciu, kichnięciu, nagłym ataku śmiechu czy np. próbie podniesienia czegoś ciężkiego. Wówczas leczenie nietrzymania moczu często zaczyna się od ćwiczeń, takich samych jak wykonują kobiety ciężarne (które także wielokrotnie zmagają się z pęcherzowym problemem).

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na napinaniu na kilka sekund mięśni krocza i ich rozluźnianiu. Czynność tę warto powtarzać nawet pięć razy w ciągu dnia. Początkowo, ucząc się tych ćwiczeń, najlepiej jest ułożyć się wygodnie na podłodze bądź łóżku i zgiąć nogi w kolanach. Nie powinno się wstrzymywać oddechu ani napinać mięśni brzucha czy całego ciała. Gdy dojdzie się już do perfekcji można ćwiczyć wszędzie – nawet jadąc samochodem czy stojąc w kolejce po zakupy, czynność ta jest bowiem całkowicie niezauważalna dla otoczenia. Takie leczenie nietrzymania moczu najczęściej przynosi pierwsze efekty już po kilku tygodniach.

Czasem konieczne są odpowiednie leki lub zabieg

Lekarz (pierwszego kontaktu, ginekolog czy urolog), zanim zdecyduje się na leczenie nietrzymania moczu, musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, by dowiedzieć się, w jakich sytuacjach dochodzi do opróżniania pęcherza. Może także zalecić mu prowadzenie specjalnego dzienniczka przez kilka dni, w którym znajdą się szczegółowe zapiski dotyczące problemu (kiedy do niego dochodzi, ile płynów zostało wypitych w ciągu dnia itp.). Powinien także skierować chorego na badanie moczu, bowiem może się okazać, że przyczyną dolegliwości jest infekcja układu moczowego.

W zależności od postawionej przez specjalistę diagnozy rozpoczyna od leczenia farmakologicznego. Dopiero jeśli ono nie przyniesie zamierzonego rezultatu, wówczas lekarz kieruje pacjenta na zabieg. Warto wspomnieć, iż współcześnie jest on znacznie mniej inwazyjny niż przed laty i zazwyczaj przeprowadza się go, używając lasera. W większości przypadków takie działania pozwalają na całkowity powrót do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]