Powiedzenie „z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu” w przypadku dwóch braci z Niemiec okazuje się prawdziwe. Karierę w branży obuwniczej rozpoczynali razem, jednak los chciał, że ich drogi się rozeszły i każdy poszedł w swoją stronę. Dzięki sportowi powstały jednak dwa giganty w branży obuwia i odzieży sportowej – Puma i Adidas. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z braci osiągnął większy sukces, obu można jednak nazwać rewolucjonistami.

Wspólne dobre początki i… rozstanie

Jest rok 1924, w niewielkim niemieckim miasteczku Herzogenaurach, w pralni swojej matki firmę zakłada dwóch braci – Rudolf i Adolf Dasslerowie. Postanowili zająć się produkcją butów dla żołnierzy. Tak powstała Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Początki nie wskazywały jednak na to, że w kolejnych latach bracia Dasslerowie będą osiągać sukcesy w branży sportowej. Ich obuwie spotkało się z uznaniem wybitnych sportowców. Po drugiej wojnie światowej ich drogi jednak się rozeszły. Inne wizje, poglądy polityczne, pomysły na biznes… przyczyny sporu są owiane tajemnicą. Jedno jednak jest pewne – konflikt dwóch braci był początkiem narodzin dwóch wielkich potęg w branży obuwia i odzieży sportowej – Rudolf stworzył firmę Puma, a jego brat Adolf – Adidas.

Buty do piłko nożnej Puma, które wybrał Pelé

Dwaj bracia, dwie różne wizje, dwa różne pomysły na obuwie piłkarskie. Adolf po II wojnie światowej zasłynął nową jakością butów do piłki nożnej. Wyróżniały się dużą lekkością w porównaniu do modeli innych marek. Pojawiły się nawet na nogach niemieckich zawodników podczas Pucharu Świata w 1954 roku. Umożliwiały wykonywanie znacznie zwrotniejszych ruchów i cechowały się doskonałą przyczepnością. Na ich podeszwach znalazły się wymienne ćwieki – krótsze przeznaczone były do gry na suchej nawierzchni, z kolei dłuższe na boiskach grząskich.
Rudolf nie pozostał obojętny na sukces brata i postanowił stworzyć model obuwia, który byłby kolejnym rewolucyjnym projektem. Buty do piłki nożnej Puma nie miały metalowych ćwieków, a w ich miejscu pojawiły się gumowe i plastikowe elementy, które w znaczącym stopniu zmniejszały wagę obuwia. Grał w nich m.in. Pelé, który nie podążając za większością piłkarzy preferujących buty Adidas, przyczynił się do wielkiego triumfu Rudolfa. Stało się to w 1970 roku podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku, kiedy Pelé poprosił sędziego o przerwę, chcąc zawiązać buta. Wszystkie oczy zostały skierowane na niego, na buty Puma. W ślady brazylijskiej legendy w późniejszych latach poszli m.in. Maradona i Eusébio.

Puma wykorzystała swoje 5 minut

Marka Rudolfa Dasslera nie zwolniła tempa, czego dowodem jest jej pozycja na współczesnym rynku butów i odzieży sportowej. Buty do piłki nożnej Puma wyróżniają się kolorystyką, ale najbardziej cenione są za swoją funkcjonalność. Przykładem mogą być dwie najnowsze linie korków – evoSPEED i evoPOWER. Korki evoSPEED charakteryzują się miękkością i elastycznością. Dla większej stabilizacji tył buta został wzmocniony, co skutkuje również większą ochroną. Podeszwa wykonana została z tworzywa syntetycznego i jest połączeniem płaskich i stożkowych korków. Buty do piłki nożnej Puma evoPOWER to symbol siły i precyzji. Szczególnie upodobali sobie je młodzi piłkarze, dla których ważna jest dokładność kopnięcia. Zwiększoną stabilizację pięty uzyskano dzięki wewnętrznemu usztywnieniu. Ich szeroki wybór dostępny jest w Futbolsport.pl.

Puma produkuje nie tylko buty do piłki nożnej, lecz także obuwie sportowe przeznaczone dla zawodników innych dyscyplin oraz odzież sportową. Pozostający w cieniu brata Rudolf jest dzisiaj jego godnym rywalem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]