Fobia społeczna

Fobia społeczna należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i przez specjalistów jest zaliczana nawet do chorób cywilizacyjnych. I choć dotyka naprawdę wielu osób, to nadal często jest uważana za wymysł, dziwactwo lub nadmierną nieśmiałość. Tzw. nerwica społeczna może przydarzyć się każdemu, dlatego warto mieć chociaż podstawową wiedzę dotyczącą tego zaburzenia.

Rodzaje fobii społecznej

Najczęściej mówi się o podziale na zaburzenia specyficzne i uogólnione. Fobie specyficzne są związane z odczuwaniem lęku dotyczącego konkretnych sytuacji. W takim przypadku chory może całkiem dobrze radzić sobie w codziennych kontaktach z ludźmi, a objawy pojawiają się u niego jedynie w określonych sytuacjach lub w kontakcie z określonym bodźcem. Często fobie dotyczą np. jedzenia w miejscach publicznych, występów publicznych czy też korzystania z publicznych toalet.

Z kolei fobie uogólnione dotyczą osób, które odczuwają lęk przed praktycznie wszystkimi rodzajami kontaktów społecznych i sytuacji. Bardzo często wiąże się to z izolacją i brakiem możliwości normalnego funkcjonowania, ponieważ dla pacjenta problemem może być nawet zrobienie zakupów. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju fobii społecznej jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia ustalenie przebiegu leczenia.

Objawy wskazujące na fobię społeczną

Lekkie odmiany fobii społecznej mogą być mylone z nadmierną nieśmiałością. Sam pacjent może też przez długi czas nie zauważać problemu. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą wskazywać na występowanie lęku społecznego – przede wszystkim to, że odczuwany strach przed określonymi sytuacjami lub interakcjami społecznymi jest bardzo silny i prowadzi do unikania wywołujących go sytuacji.

Na dodatek osoba cierpiąca na fobię społeczną nie czuje się komfortowo w związku ze swoim zachowaniem. Może również nastąpić stopniowe wycofanie się z życia towarzyskiego. Ponadto konieczność zmierzenia się ze stresującą sytuacją może wywołać atak paniki. Dodatkowo dość często w momencie ekspozycji społecznej pojawiają się objawy somatyczne: np. duszności, nudności, czerwienienie się, zawroty głowy, zaburzenia mowy czy też nadmierna potliwość.

Leczenie fobii społecznej

Przeważnie leczenie opiera się na połączeniu farmakoterapii i psychoterapii. Z tego powodu w terapii może wziąć udział zarówno psychiatra, jak i psychoterapeuta. Przebieg leczenia w dużej mierze zależy od rodzaju fobii. Sporym wyzwaniem dla wielu osób jest samo zgłoszenie się do specjalisty, a także kontakt z nim. Wielu chorych przerywa terapię, co ma związek z potrzebą izolacji i unikaniem wywołujących stres sytuacji społecznych.

Jeśli fobia społeczna uniemożliwia wyjście z domu, to strzałem w dziesiątkę może okazać się konsultacja online ze specjalistą z sieci klinik PsychoMedic. Taka forma terapii zwiększa komfort pacjenta i zwiększa szansę na zachowanie ciągłości leczenia. Psychiatra również w trakcie wideo- lub telekonsultacji może wystawić ważną e-receptę na leki, które można w dzisiejszych czasach zamówić online. 

Warto pamiętać, że fobia społeczna jest uleczalna i możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania!

[Głosów:0    Średnia:0/5]