Fakty i mity o przeszczepach włosów

Problem łysienia jest bardzo zróżnicowany, dotyczy obu płci, a jego przyczyny mogą być naprawdę różne. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wypadaniem włosów za pomocą konwencjonalnych kosmetyków, powinniśmy udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się włosami oraz higieną skóry głowy. Jednak gdy i on zawodzi, jedyną skuteczną metodą na powstrzymanie wypadania włosów może być ich przeszczep. Jak dokładnie wygląda ta procedura? Z czym się wiąże? jakie są największe fakty i mity na temat transplantacji włosów?

  1. Na czym polega przeszczep włosów?
  2. Kiedy robi się przeszczep włosów?
  3. Największe mity o przeszczepie włosów
  4. Najważniejsze fakty na temat przeszczepu włosów

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest zabiegiem, który polega na pobraniu mieszków włosowych z jednego miejsca i przeszczepienie ich w inne miejsce na naszym ciele. Zazwyczaj pobiera się je z okolic potylicy, ponieważ tam włosów mamy dość dużo, aby „pożyczenie” cebulek nie było aż tak widoczne. Z kolei sam przeszczep może odbywać się na różnych obszarach: najczęściej są to inne części głowy i skalpu, ale jak najbardziej da się transplantować włosy także na brodę, brwi czy nawet klatkę piersiową. Sam zabieg jest długotrwały, ponieważ każda cebulka musi zostać osobno wyjęta, potem wyselekcjonowana i umieszczona z powrotem w skórze, w obszarze docelowym.

Kiedy robi się przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest jednocześnie jedną z najskuteczniejszych metod na leczenie łysienia i zwykle stosuje się go w sytuacji, gdy inne sposoby zawodzą. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku osób cierpiących na łysienie androgenowe, plackowate czy bliznowacejące, gdzie korzystanie z szamponów, ampułek i innych kosmetyków nie przynosi większych efektów na dłuższą metę. Jeżeli zdecydujemy się na transplantację włosów i odpowiednio zadbamy o nie po zabiegu, mamy jednak duże szanse na to, by pozbyć się wstydliwego problemu raz a dobrze.

Największe mity o przeszczepie włosów

Jednym z największych mitów, jakim owiana jest transplantacja włosów, to ten, jakoby zabieg był możliwy tylko w przypadku mężczyzn. Jest to oczywista nieprawda – przeszczepy włosów wykonuje się również u kobiet, chociaż może nie jest to aż tak częste, jak w przypadku panów mających problem z androgenami. Inną często powielaną informacją jest to, że zabieg jest bolesny. Również jest to mit, ponieważ transplantacja włosów jest procedurą wykonywaną pod znieczuleniem miejscowym. Jedyną jej niedogodnością może być długi czas trwania zabiegu, jednak w jego trakcie zawsze możemy poprosić o przerwę.

Najważniejsze fakty na temat przeszczepu włosów

Najważniejszym faktem dotyczącym tej metody leczenia łysienia jest to, że jest ona bardzo skuteczna. Jeżeli przeszczep włosów się nie przyjął oznacza to ni mniej ni więcej to, że został przeprowadzony w niewłaściwy sposób. Sama linia włosów po odrośnięciu również wygląda w pełni naturalnie i – o ile zabieg został wykonany fachowo – nie będzie widać, że cokolwiek robiliśmy z naszą fryzurą.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów jest często ostatnią deską ratunku na drodze do tego, aby nie wyłysieć w pełni. Stosuje się go często jako leczenie chorób związanych z łysieniem, podyktowanych na przykład hormonami. Jednocześnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod na to, aby w końcu móc cieszyć się bujną czupryną – o ile zabieg został przeprowadzony prawidłowo, nie będziemy w stanie rozróżnić linii włosów uformowanej przez lekarza od tej, którą mamy naturalnie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]