hipoglikemia

Hipoglikemia inaczej mówiąc jest to spadek poziomu glukozy poniżej prawidłowych wartości. Jest to stan, który towarzyszy najczęściej przy leczeniu cukrzycy insuliną lub lekami doustnymi. Hipoglikemia reaktywna pojawia się tuż po spożyciu posiłku. Takie schorzenie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, ponieważ narządem, który jest wówczas najbardziej wrażliwy na spadek poziomu cukru jest mózg.  najbardziej wrażliwym na spadek poziomu glukozy jest mózg. Czym dokładnie jest hipoglikemia? Jakie są jej rodzaje i przyczyny? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hipoglikemia-jak-powstaje-to-powiklanie-cukrzycy/

Hipoglikemia – czym jest?

Hipoglikemia to tak jak pisaliśmy wyżej zbyt niski poziom glukozy we krwi. Poziom glukozy, który uznawany jest za prawidłowy to 70 – 99 mg/ dl, czyli 3,9 – 5,5 mmol/ l. Kiedy glikemia obniża się poniżej 70 mg/ gl, można mówić już o hipoglikemii. Jednak watro zaznaczyć, że spadek poziomu glukozy we krwi poniżej wartości progowej, nie zawsze wiąże się z wystąpieniem objawów hipoglikemii.

Jakie są rodzaje hipoglikemii?

W zależności od stopnia nasilenia można wyróżnić rodzaje hipoglikemii takie jak:

  • hipoglikemia lekka, gdy poziom glukozy wynosi 50 – 70 mg/ dl
  • hipoglikemia umiarkowana, przy poziomie glukozy 30 – 50 mg/ dl
  • hipoglikemia ciężka, gdy glikemia obniża się poniżej 20 – 30 mg/ dl.

Hipoglikemia ciężka to stan, który zagraża życiu. W jej przypadku może dojść do zagrożenia życia, ponieważ może dojść do utraty przytomności, a nawet śpiączki.

Jakie są przyczyny hipoglikemii?

Do najczęściej występujących przyczyn hipoglikemii możemy zaliczyć niewłaściwe dawkowanie insuliny lub leków hipoglikemizujących. Tyczy się te zwłaszcza zbyt wysokich dawek insuliny. Niewłaściwe dawkowanie zarówno leków jak i insuliny to niestety nie jedyna przyczyna hipoglikemii.

 Do spadku poziomu glukozy we krwi mogą przyczyniać się również czynniki takie jak:

  • nadużywanie alkoholu
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • niewłaściwa dieta (pomijanie posiłków, dieta niskowęglowodanowa)
  • nagła redukcja masy ciała

Objawy hipoglikemii

Charakter, a także stopień nasilenia objawów zależy przede wszystkim od tego, jak duży jest spadek poziomu glukozy we krwi:

  • hipoglikemia lekka objawia się bólem głowy, osłabieniem, uczuciem głodu oraz drżeniem rak
  • hipoglikemii umiarkowanej może towarzyszyć kołatanie serca, bóle brzucha, nadmierna potliwość
  • w przebiegu hipoglikemii ciężkiej istnieje ryzyko utraty przytomności, wystąpienia drgawek, a także śpiączki hipoglikemicznej.

Zobacz też: http://www.fabrykafigury.pl/skad-sie-bierze-otylosc-dlaczego-jest-tak-grozna/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]