Cardio - na czym polega i o czym trzeba pamiętać?

Trening cardio może być niezwykle efektywnym wspomagaczem kondycji i odchudzania, jeśli tylko wykonuje się go poprawnie. Jego inną nazwą jest trening aerobowy. Na czym właściwie polega i jakimi rządzi się zasadami?

Czym jest trening cardio i czemu służy?

To inaczej wysiłek izotoniczny i dynamiczny. Oznacza to, że podczas jego wykonywania zmienia się długość mięśni, ale nie ich napięcie. Intensywność treningu cardio powinna osiągać 60-75% tętna maksymalnego, które oblicza się odejmując swój wiek od 220. Koniecznym elementem profesjonalnego ćwiczenia są pewne artykuły sportowe, na przykład pulsometr, który pozwala na monitorowanie tętna. Energia wytwarzana w mięśniach podczas ćwiczeń pochodzi z przemian tlenowych, a wysiłek powinien mieć intensywność, na której można kontynuować go bez przerw przez długi czas. Nie chodzi o tym, by osiągać swoje granice, ale żeby wydłużać wysiłek.

Trening cardio ma bardzo wiele zastosowań. Jest jedną z lepszych dróg do utraty zbędnych kilogramów, wzmacnia też wydolność układu krążenia, inaczej nazywają kondycją. Osoby trenujące profesjonalnie inne sporty stosują go czasami jako uzupełnienie swoich treningów.

Ćwiczenia cardio a siłowe

Łącząc ze sobą te dwa rodzaje ćwiczeń należy pamiętać, że siłowe (powodujące wysiłek beztlenowy) powinny poprzedzać aerobowe. Powodem jest specyfika metabolizmu w trakcie tych rodzajów ćwiczeń – podczas treningu siłowego potrzebny jest glikogen, który rozkłada się w trakcie ćwiczeń cardio. Jeśli spalimy glikogen podczas ćwiczeń siłowych, cardio szybciej skutkuje uruchomieniem spalania tkanki tłuszczowej.

Trening cardio a odchudzanie

To jeden z lepszych sposobów na odchudzanie. Zgodnie z opisanym wyżej procesem, początkowo spala się glikogen, a przy odpowiednio długim wysiłku tlenowym organizm zaczyna rozkładać kwasy tłuszczowe, co przekłada się na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dodatkową zaletą treningu cardio jest jego bezpieczeństwo. W ten sposób mogą bez obaw ćwiczyć nawet osoby bardzo otyłe i w starszym wieku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]